Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky

Cykloturistika se stává čím dál, tím více oblíbenější. Díky tomu vzniká mnoho nádherných cyklotras. Prakticky každý kraj může být hrdý na nějakou trasu, která přináší něco víc, než jen klidnou jízdu na kole.

Dnes se vydáme na střední Moravu

Ne za vínem a zpěvem, tentokrát se budeme trochu bát. Olomoucký kraj je spojován nejen s proslulými olomouckými tvarůžky, ale také se vzpomínkou na hrůzné čarodějnické procesy. Kdo si pamatuje film Kladivo na čarodějnice, tak by rozhodně neměl zapomenout na místní renesanční zámek Velké Losiny. Jestli někoho s ním spojovala hrůzostrašná představa, možná po návštěvě změní svůj předsudek.

Když se na skok vrátíme na místní cyklotrasy, tak si nebudeme nalhávat, že celkově pro cyklisty jsou Jeseníky jako stvořené. Prakticky ať se vydáme po jakékoliv trase, všechny jsou upořádané tak, abychom poznali místní krásy, zajímavosti a nahlédli pod pokličku historie, ale i současnosti. Jedna z tras vede i přes chmurnou historii kraje a přináší tichou vzpomínku na řádění inkvizitora Bibliga z Edelstadtu. Trasa jako taková měří 138 kilometrů a je rozdělena do dvou částí. Také se na ní nelze ztratit, jelikož je označena celkem trefným způsobem, a to čarodějnicí na kole.

  1. Šumperská část – měří 91 kilometrů. Její začátek je v Mohelnici, vede přes Šumperk, Rapotín, Velké Losiny až do Červenohorského sedla.
  2. Jesenická část – měří 47 kilometrů. Začíná na Červenohorském sedle, vede do Jeseníku a dále až do Zlatých Hor.

Jeseníky

Jeden den je skutečně málo na poznání místních krás

Pokud skutečně chceme projít a navštívit historická místa, tak jeden den bude málo. Jen proslulé Velké Losiny mají skutečně co nabídnout. Ovšem i na to existuje jednoduché řešení. Na okraji Velkých Losin, v klidném prostředí se nachází apartmány v rodinném domku.

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Nabízí skutečnou pohodu a odpočinek po výletech. Především zde nalezneme naprosté soukromí. Apartmány jsou s vlastním sociálním zařízením a také perfektně vybavenou kuchyňkou. Samozřejmě majitelé vědí, jak je důležité v dnešní době být v obraze s okolním světem, tudíž samozřejmě zde nechybí ani připojení na Wi-Fi síť, což uvítá většina z nás.

Pro každého něco

Dovolená je většinou proto, abychom si užili společné chvilky s rodinou nebo blízkými přáteli, odpočinuli si nebo snad prožili i něco výjimečného. Ubytování Pohoda vychází svým klientům maximálně vstříc a tak si lze večer posedět u krbu, vypotit se v infrasauně nebo využít k posezení venkovní prostory. Kdo nemá dost sportování, tak může někoho vyzvat na souboj v ping-pongu. Ani děti se zde nudit nebudou, mají zde totiž svůj koutek.

Velké Losiny nejsou známé jen místním strašidelným zámkem

Především je to lázeňské město, vlastně abychom byli naprosto přesní, jsou to nejstarší moravské lázně s léčivými termálními prameny. Kdo má problémy s pohybovým aparátem nebo tak trochu porouchané nervy, tak toto je správné místo na lázeňský pobyt. Děti ocení termální aquapark, který jim poskytne mnoho zábavy a to po celý rok.

Za návštěvu stojí rozhodně ruční papírna, která je jedinou, v tomto směru, v Evropě. Je zde zároveň muzeum, kde jsou k nahlédnutí technologie zpracování papíru a zároveň jeho historie.

Všechno pěkně z výšky

Každé místo má svůj nejvyšší vrchol, ze kterého je pěkný rozhled. Nenajdeme ho přímo ve Velkých Losinách, ale vydáme se asi 4 km po žluté turistické značce. Tentokrát to bude lepší bez kola. Vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a nabízí skutečně nádherný výhled na hřebeny Hrubého Jeseníku, místní města a vesničky, ale i na Králický Sněžník a Rychlebské hory.

Možná nás to přiměje ještě zůstat nějaký den navíc, vždyť je tu tolik krásných míst. Cyklistická trasa nám neuteče a dokončíme ji o pár dnů později.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 

Články k inspiraci

Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky

Cykloturistika se stává čím dál, tím více oblíbenější. Díky tomu vzniká mnoho nádherných cyklotras. Prakticky každý kraj může být hrdý na nějakou trasu, která přináší něco víc, než jen klidnou jízdu na kole. Dnes se vydáme na střední Moravu Ne za vínem a zpěvem, tentokrát se budeme trochu bát. Olomoucký kraj je spojován nejen s proslulými […]

Žádný komentář

Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek

Odchod do důchodu je pro někoho splněným snem a vidinou odpočinku od pracovních povinností Pro jiného naopak noční můrou plnou otázek, co bude dělat. Stáří nemusí být nutně naplněno nudou a osamělostí, ba naopak, stále více se rozmáhá trend aktivních seniorů. Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak se dá i ve vysokém věku trávit volný […]

Žádný komentář

Zámek Průhonice se nalézá v obci Průhonice, asi 15 km od Prahy

První zmínka o zámku se připomíná 14. století, kdy zde stával gotický hrádek majitelů pánů z Říčan. Roku 1404 patřil pražské měšťanské rodině Velfloviců, potom byl majetkem staročeského rytířského rodu pánů Zapských ze Zap – dnešní Zápy u Brandýsa nad Labem. Za jejich působení byl hrádek přestavěn na renesanční zámek. Roku 1636 majitel rytíř Antonín Binago […]

Žádný komentář

Zámek Vlašim najdete asi 20km od okresního města Benešov

První zmínka o panském sídle je z roku 1303, kdy byl držitelem Hynek z Vlašimi. Za jeho působení bylo panství přestavováno a zvětšeno na hrad. Roku 1363 se hrad stal majetkem pánů z Vlašimi a z Jenštejna – Michala, královského purkrabího na Svojanově. Jeho bratr Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup, první český kardinál a jeho synovec arcibiskup Jan […]

Žádný komentář

Zámek Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou se nachází ve stejnojmenném městě asi 30 km od Kutné Hory V nejstarším písemném dokladu z roku 1335 je psáno Petrem z Kolovrat, že majitelem hradu byl Petr z Orlíka a roku 1364 opět změnil držitele. Byl jím Ješek z Kolowrat, první potomek pana Alberta z Kolowrat a jeho manželkou z […]

Žádný komentář

Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy

Renesanční stavba byla postavena kolem roku 1504 na požádání šlechtice Floriána Griesbecka z Griesbachu, který byl ve službách tří českých králů.  Po jeho skonu roku 1588, zdědil objekt jeho syn Blažej a ten pokračoval ve stavbě do roku 1614. Vzhledem k peněžním těžkostem, musela dcera Blažeje Veronika sídlo prodat. Koupila ho roku 1623 Polyxena z Lobkovic. Po třicetileté […]

Žádný komentář

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem najdete asi 14 km od Mladé Boleslavi Obec, původně jen Bezděz, založil Kunrát a Hertvík Němcovi z Kravaří roku 1264 a povýšena na město byla druhorozeným synem Václava I. Přemyslem Otakarem II., zvaným králem železným a zlatým. Za své doby se stal mezi panovníky mezi ty nejmocnější a nejvlivnější. Kolem roku […]

Žádný komentář