fbpx

Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Cykloturistika se stává čím dál, tím více oblíbenější. Díky tomu vzniká mnoho nádherných cyklotras. Prakticky každý kraj může být hrdý na nějakou trasu, která přináší něco víc, než jen klidnou jízdu na kole.

Dnes se vydáme na střední Moravu

Ne za vínem a zpěvem, tentokrát se budeme trochu bát. Olomoucký kraj je spojován nejen s proslulými olomouckými tvarůžky, ale také se vzpomínkou na hrůzné čarodějnické procesy. Kdo si pamatuje film Kladivo na čarodějnice, tak by rozhodně neměl zapomenout na místní renesanční zámek Velké Losiny. Jestli někoho s ním spojovala hrůzostrašná představa, možná po návštěvě změní svůj předsudek.

Když se na skok vrátíme na místní cyklotrasy, tak si nebudeme nalhávat, že celkově pro cyklisty jsou Jeseníky jako stvořené. Prakticky ať se vydáme po jakékoliv trase, všechny jsou upořádané tak, abychom poznali místní krásy, zajímavosti a nahlédli pod pokličku historie, ale i současnosti. Jedna z tras vede i přes chmurnou historii kraje a přináší tichou vzpomínku na řádění inkvizitora Bibliga z Edelstadtu. Trasa jako taková měří 138 kilometrů a je rozdělena do dvou částí. Také se na ní nelze ztratit, jelikož je označena celkem trefným způsobem, a to čarodějnicí na kole.

  1. Šumperská část – měří 91 kilometrů. Její začátek je v Mohelnici, vede přes Šumperk, Rapotín, Velké Losiny až do Červenohorského sedla.
  2. Jesenická část – měří 47 kilometrů. Začíná na Červenohorském sedle, vede do Jeseníku a dále až do Zlatých Hor.

Jeseníky

Jeden den je skutečně málo na poznání místních krás

Pokud skutečně chceme projít a navštívit historická místa, tak jeden den bude málo. Jen proslulé Velké Losiny mají skutečně co nabídnout. Ovšem i na to existuje jednoduché řešení. Na okraji Velkých Losin, v klidném prostředí se nachází apartmány v rodinném domku.

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Nabízí skutečnou pohodu a odpočinek po výletech. Především zde nalezneme naprosté soukromí. Apartmány jsou s vlastním sociálním zařízením a také perfektně vybavenou kuchyňkou. Samozřejmě majitelé vědí, jak je důležité v dnešní době být v obraze s okolním světem, tudíž samozřejmě zde nechybí ani připojení na Wi-Fi síť, což uvítá většina z nás.

Pro každého něco

Dovolená je většinou proto, abychom si užili společné chvilky s rodinou nebo blízkými přáteli, odpočinuli si nebo snad prožili i něco výjimečného. Ubytování Pohoda vychází svým klientům maximálně vstříc a tak si lze večer posedět u krbu, vypotit se v infrasauně nebo využít k posezení venkovní prostory. Kdo nemá dost sportování, tak může někoho vyzvat na souboj v ping-pongu. Ani děti se zde nudit nebudou, mají zde totiž svůj koutek.

Velké Losiny nejsou známé jen místním strašidelným zámkem

Především je to lázeňské město, vlastně abychom byli naprosto přesní, jsou to nejstarší moravské lázně s léčivými termálními prameny. Kdo má problémy s pohybovým aparátem nebo tak trochu porouchané nervy, tak toto je správné místo na lázeňský pobyt. Děti ocení termální aquapark, který jim poskytne mnoho zábavy a to po celý rok.

Za návštěvu stojí rozhodně ruční papírna, která je jedinou, v tomto směru, v Evropě. Je zde zároveň muzeum, kde jsou k nahlédnutí technologie zpracování papíru a zároveň jeho historie.

Všechno pěkně z výšky

Každé místo má svůj nejvyšší vrchol, ze kterého je pěkný rozhled. Nenajdeme ho přímo ve Velkých Losinách, ale vydáme se asi 4 km po žluté turistické značce. Tentokrát to bude lepší bez kola. Vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a nabízí skutečně nádherný výhled na hřebeny Hrubého Jeseníku, místní města a vesničky, ale i na Králický Sněžník a Rychlebské hory.

Možná nás to přiměje ještě zůstat nějaký den navíc, vždyť je tu tolik krásných míst. Cyklistická trasa nám neuteče a dokončíme ji o pár dnů později.

One thought on “Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky”

  1. rojak says:

    Jízda na kole po Jeseníckých vrcholech je krásné, ale musíte mít fyzičku a dobré kolo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com