Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky

Cykloturistika se stává čím dál, tím více oblíbenější. Díky tomu vzniká mnoho nádherných cyklotras. Prakticky každý kraj může být hrdý na nějakou trasu, která přináší něco víc, než jen klidnou jízdu na kole.

Dnes se vydáme na střední Moravu

Ne za vínem a zpěvem, tentokrát se budeme trochu bát. Olomoucký kraj je spojován nejen s proslulými olomouckými tvarůžky, ale také se vzpomínkou na hrůzné čarodějnické procesy. Kdo si pamatuje film Kladivo na čarodějnice, tak by rozhodně neměl zapomenout na místní renesanční zámek Velké Losiny. Jestli někoho s ním spojovala hrůzostrašná představa, možná po návštěvě změní svůj předsudek.

Když se na skok vrátíme na místní cyklotrasy, tak si nebudeme nalhávat, že celkově pro cyklisty jsou Jeseníky jako stvořené. Prakticky ať se vydáme po jakékoliv trase, všechny jsou upořádané tak, abychom poznali místní krásy, zajímavosti a nahlédli pod pokličku historie, ale i současnosti. Jedna z tras vede i přes chmurnou historii kraje a přináší tichou vzpomínku na řádění inkvizitora Bibliga z Edelstadtu. Trasa jako taková měří 138 kilometrů a je rozdělena do dvou částí. Také se na ní nelze ztratit, jelikož je označena celkem trefným způsobem, a to čarodějnicí na kole.

  1. Šumperská část – měří 91 kilometrů. Její začátek je v Mohelnici, vede přes Šumperk, Rapotín, Velké Losiny až do Červenohorského sedla.
  2. Jesenická část – měří 47 kilometrů. Začíná na Červenohorském sedle, vede do Jeseníku a dále až do Zlatých Hor.

Jeseníky

Jeden den je skutečně málo na poznání místních krás

Pokud skutečně chceme projít a navštívit historická místa, tak jeden den bude málo. Jen proslulé Velké Losiny mají skutečně co nabídnout. Ovšem i na to existuje jednoduché řešení. Na okraji Velkých Losin, v klidném prostředí se nachází apartmány v rodinném domku.

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Ubytování Pohoda Velké Losiny

Nabízí skutečnou pohodu a odpočinek po výletech. Především zde nalezneme naprosté soukromí. Apartmány jsou s vlastním sociálním zařízením a také perfektně vybavenou kuchyňkou. Samozřejmě majitelé vědí, jak je důležité v dnešní době být v obraze s okolním světem, tudíž samozřejmě zde nechybí ani připojení na Wi-Fi síť, což uvítá většina z nás.

Pro každého něco

Dovolená je většinou proto, abychom si užili společné chvilky s rodinou nebo blízkými přáteli, odpočinuli si nebo snad prožili i něco výjimečného. Ubytování Pohoda vychází svým klientům maximálně vstříc a tak si lze večer posedět u krbu, vypotit se v infrasauně nebo využít k posezení venkovní prostory. Kdo nemá dost sportování, tak může někoho vyzvat na souboj v ping-pongu. Ani děti se zde nudit nebudou, mají zde totiž svůj koutek.

Velké Losiny nejsou známé jen místním strašidelným zámkem

Především je to lázeňské město, vlastně abychom byli naprosto přesní, jsou to nejstarší moravské lázně s léčivými termálními prameny. Kdo má problémy s pohybovým aparátem nebo tak trochu porouchané nervy, tak toto je správné místo na lázeňský pobyt. Děti ocení termální aquapark, který jim poskytne mnoho zábavy a to po celý rok.

Za návštěvu stojí rozhodně ruční papírna, která je jedinou, v tomto směru, v Evropě. Je zde zároveň muzeum, kde jsou k nahlédnutí technologie zpracování papíru a zároveň jeho historie.

Všechno pěkně z výšky

Každé místo má svůj nejvyšší vrchol, ze kterého je pěkný rozhled. Nenajdeme ho přímo ve Velkých Losinách, ale vydáme se asi 4 km po žluté turistické značce. Tentokrát to bude lepší bez kola. Vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a nabízí skutečně nádherný výhled na hřebeny Hrubého Jeseníku, místní města a vesničky, ale i na Králický Sněžník a Rychlebské hory.

Možná nás to přiměje ještě zůstat nějaký den navíc, vždyť je tu tolik krásných míst. Cyklistická trasa nám neuteče a dokončíme ji o pár dnů později.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 

Články k inspiraci

Každá nevěsta touží mít nejkrásnější svatební šaty

Je mnoho důležitých věcí, které jsou spojeny se svatebním dnem Snoubence čeká první společná cesta při vytváření a hledání různých možností a dokonce i kompromisů, jen aby jejich slavný den se jim vydařil. Mezi jeden takový úkol rozhodně patří svatební obleky. Bude lepší si svatební šaty pro nevěstu koupit nebo půjčit? Není pochyb, že každá […]

Žádný komentář

25.5.2019 – Hrad Vildštejn zažije běh v maskách

Hrad Vildštejn ve Skalné se nachází nedaleko Chebu  Historickou památku nalezneme skoro až u německých hranic a rozhodně ji nemůžeme přehlédnout. 25.5.2019 je naplánovaná akce pro dospělé účastníky, kdy se bude běhat po vyznačené trase, zde budou jednotlivá stanoviště. Na stanovišti se musí splnit úkol. Není to jednoduché a rozhodně milovníci piva budou mít největší […]

Žádný komentář

Zámecký hotel Štekl v Hluboké nad Vltavou nabízí víc, než jen zámecké pokoje

Zámek Hluboká nad Vltavou má bohatou historii a stárne do krásy Jihočeský kraj má několik krásných zámků, hradů a různých tvrzí, kterými se po právu může pyšnit. Jen žádné nevyniká tak okouzlujícím stylem jako zrovna romantické sídlo na Hluboké. Je pravdou, že si svoji slávu musel svým způsobem získat, jelikož zhruba v padesátých letech jej dokonce […]

Žádný komentář

25. 5. 2019 – Autoveteráni na Zámku Třeboň

Zámek Třeboň ožije historickými auty Město Třeboň má podobu mnoha tváří. Nachází se v jižních Čechách a nejvíce je proslaveno svojí lázeňskou minulostí. Kdo zrovna nemá bolavé tělo, tak si rád posedí u některého z místních rybníků, kterých je zde okolo dostatek. Pro milovníky historických památek se zde najde také několik skvostů, kterým dominuje Zámek […]

Žádný komentář

28. 6. – 29. 6. 2019 – divadelní představení na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec

28. 6. 2019–29. 6. 2019 – Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty Divadelní představení přinese zásadní okamžiky Stavovského povstání, kde proběhne realistické představení samotné defenestrace. navíc budou zpřístupněny i ne zcela běžné prostory. Představení budou po oba dny začínat v časech: 19.00, 20.40 a 22.30 hodin. Dospělí: 250 Kč Děti, studenti: 200 Kč Děti do 6 let: […]

Žádný komentář

11. 5. 2019 – Expozice Černínové na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec má skutečně co nabídnout Nachází se v jižních Čechách a jako třetí největší hrado-zámecký areál v České Republice má skutečně nádherné stavby a interiéry, které se jinde nevidí. Vše potřebné se o tomto skvostu můžete dozvědět zde. 11. 5. 2019 – Expozice Černínové Diplomaté, cestovatelé, sběratelé a výstava „Kabinety Stuchlé“ […]

Žádný komentář

Ubytování na zámku s rybařením

I na zámku můžete chytat ryby Ne na všech, přesto se najde ubytování na zámku, kde je součástí i rybník, kde můžete chytat ryby. Na to, aby jste mohli začít chytat ryby, potřebujete základní vybavení pro začínajícího rybáře Pokud jste se rozhodli začít s novým koníčkem v oblasti rybaření, nemůžeme dělat nic jiného, že vám tento krok […]

Žádný komentář