Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Odchod do důchodu je pro někoho splněným snem a vidinou odpočinku od pracovních povinností

Pro jiného naopak noční můrou plnou otázek, co bude dělat. Stáří nemusí být nutně naplněno nudou a osamělostí, ba naopak, stále více se rozmáhá trend aktivních seniorů. Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak se dá i ve vysokém věku trávit volný čas, ať už jde o vzdělávací kurzy, poznávací zájezdy, srazy seniorů apod.

Všude slýchám, že na stáří je potřeba se připravit

Je to pravda, a to nejen po finanční stránce. Pozitivní příklad by měli dávat již rodiče svým dětem, měli by se zaměřit na aktivní trávení společných chvil, ukazovat, že sami mají mimo práce čas na to, aby se věnovali vlastním zálibám apod. Jen tak budou svým dětem tím správným pozitivním vzorem. Holt, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Podle různých studií existují dva typy seniorů

Zaprvé ti, kteří celý život trávili aktivně, sledují moderní trendy, ovládají počítač, mobil, orientují se na internetu a není pro ně záhadou používání platební karty. Pak je tu druhá skupina, a to ti, kteří ani v mladším věku nevyvíjeli přílišnou námahu, netrávili volný čas aktivně, žili nezdravým životním stylem a nenechali se vlákat do tajů moderní techniky. Cokoli, co by mohli ve volném čase podnikat, odkládali právě na důchod.

A zde se dostáváme k hlavnímu kamenu úrazu – pokud jste se nedokázali koníčkům věnovat v mládí, v důchodu už to opravdu nedoženete. Celkově pasivní přístup k volnočasovým aktivitám si ponesete až do smrti i s jeho negativními dopady na vaše zdraví a celkovou životní úroveň (vyšší riziko vzniku různých onemocnění, finanční nejistota, úzkosti, deprese, pocity osamění, sociální izolace, zatrpklost). Proto je velmi důležité změnit úhel pohledu co nejdříve, odchodem do důchodu pro vás přece život neskončil.

Jak si zpříjemnit stáří a nebýt pasivním důchodcem

Psychologové radí nevyhýbat se novým možnostem. Nechápejte odchod do důchodu jako konec vaší životní etapy, kdy teď už budete jen přežívat a nic si neužívat. Naopak. Budete mít dostatek volného času a ten můžete strávit i smysluplně, než jen návštěvami u lékařů a lenošením na gauči u televize. Zde je několik možností, co můžete ve stáří podnikat.

  • univerzita třetího věku a různé kurzy, to je nejlepší způsob, jak si i ve stáří rozšířit své obzory vědění
  • organizujte si čas, zapátrejte po různých kulturních akcích, které vám každý den vyplní
  • vyjděte si na procházku či cokoli jiného, ale pozor, nepřeceňujte své síly
  • sportujte, ve zdravém těle zdravý duch
  • zkuste si najít kamaráda či kamarádku mezi seniory, který/á bude vaše nadšení pro aktivní stáří sdílet
  • procvičujte paměť a trénujte mysl, vystavujte mozek neustále nějakým podnětům
  • cestování je poznávání a aktivita, nemusíte nutně navštívit exotická místa, i u nás je řada krásných koutů, kam můžete zamířit

Pokud se však s odchodem do důchodu nedokážete vyrovnat, nejste v psychické pohodě, trpíte depresemi, úzkostmi či jinými psychickými problémy, obraťte se na psychologa.Pod jeho vedením se dopátráte hlavních důvodů vašich problémů a zaměříte se na jejich odstranění tak, abyste si i vy uměli stáří užít.

Jeden komentář u “Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek”

  1. rojak napsal:

    Jak již budu v důchodu, jestli se ho ovšem dožiji při dnešních výpočtech odchodů lidí do důchodu, tak ještě nevím jestli budu mít chuť někam vůbec jezdit a nebo se ještě něčemu učit. Jak se esice říká: ,,Člověk se učí celý život”, ale aby mu to ta hlava ještě pobrala a měl hlavně na takové aktivity zdraví. O to tady hlavně jde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com