Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Odchod do důchodu je pro někoho splněným snem a vidinou odpočinku od pracovních povinností

Pro jiného naopak noční můrou plnou otázek, co bude dělat. Stáří nemusí být nutně naplněno nudou a osamělostí, ba naopak, stále více se rozmáhá trend aktivních seniorů. Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak se dá i ve vysokém věku trávit volný čas, ať už jde o vzdělávací kurzy, poznávací zájezdy, srazy seniorů apod.

Všude slýchám, že na stáří je potřeba se připravit

Je to pravda, a to nejen po finanční stránce. Pozitivní příklad by měli dávat již rodiče svým dětem, měli by se zaměřit na aktivní trávení společných chvil, ukazovat, že sami mají mimo práce čas na to, aby se věnovali vlastním zálibám apod. Jen tak budou svým dětem tím správným pozitivním vzorem. Holt, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Podle různých studií existují dva typy seniorů

Zaprvé ti, kteří celý život trávili aktivně, sledují moderní trendy, ovládají počítač, mobil, orientují se na internetu a není pro ně záhadou používání platební karty. Pak je tu druhá skupina, a to ti, kteří ani v mladším věku nevyvíjeli přílišnou námahu, netrávili volný čas aktivně, žili nezdravým životním stylem a nenechali se vlákat do tajů moderní techniky. Cokoli, co by mohli ve volném čase podnikat, odkládali právě na důchod.

A zde se dostáváme k hlavnímu kamenu úrazu – pokud jste se nedokázali koníčkům věnovat v mládí, v důchodu už to opravdu nedoženete. Celkově pasivní přístup k volnočasovým aktivitám si ponesete až do smrti i s jeho negativními dopady na vaše zdraví a celkovou životní úroveň (vyšší riziko vzniku různých onemocnění, finanční nejistota, úzkosti, deprese, pocity osamění, sociální izolace, zatrpklost). Proto je velmi důležité změnit úhel pohledu co nejdříve, odchodem do důchodu pro vás přece život neskončil.

Jak si zpříjemnit stáří a nebýt pasivním důchodcem

Psychologové radí nevyhýbat se novým možnostem. Nechápejte odchod do důchodu jako konec vaší životní etapy, kdy teď už budete jen přežívat a nic si neužívat. Naopak. Budete mít dostatek volného času a ten můžete strávit i smysluplně, než jen návštěvami u lékařů a lenošením na gauči u televize. Zde je několik možností, co můžete ve stáří podnikat.

  • univerzita třetího věku a různé kurzy, to je nejlepší způsob, jak si i ve stáří rozšířit své obzory vědění
  • organizujte si čas, zapátrejte po různých kulturních akcích, které vám každý den vyplní
  • vyjděte si na procházku či cokoli jiného, ale pozor, nepřeceňujte své síly
  • sportujte, ve zdravém těle zdravý duch
  • zkuste si najít kamaráda či kamarádku mezi seniory, který/á bude vaše nadšení pro aktivní stáří sdílet
  • procvičujte paměť a trénujte mysl, vystavujte mozek neustále nějakým podnětům
  • cestování je poznávání a aktivita, nemusíte nutně navštívit exotická místa, i u nás je řada krásných koutů, kam můžete zamířit

Pokud se však s odchodem do důchodu nedokážete vyrovnat, nejste v psychické pohodě, trpíte depresemi, úzkostmi či jinými psychickými problémy, obraťte se na psychologa.Pod jeho vedením se dopátráte hlavních důvodů vašich problémů a zaměříte se na jejich odstranění tak, abyste si i vy uměli stáří užít.

One thought on “Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek”

  1. rojak napsal:

    Jak již budu v důchodu, jestli se ho ovšem dožiji při dnešních výpočtech odchodů lidí do důchodu, tak ještě nevím jestli budu mít chuť někam vůbec jezdit a nebo se ještě něčemu učit. Jak se esice říká: ,,Člověk se učí celý život”, ale aby mu to ta hlava ještě pobrala a měl hlavně na takové aktivity zdraví. O to tady hlavně jde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com