Jaký svatební obřad můžete uzavřít v České republice

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

V České republice manželství dvěma způsoby

Prvním z nich je civilní svatební obřad na matrice, většinou na Obecním úřadě. Druhou možností je církevní svatební obřad v kostele.

Oba způsoby, církevní i civilní svatební obřad jsou si před zákony České republiky rovny, ale každý z nich má různé podmínky a pravidla.

Svatební obřad venku

Církevní svatební obřad má trochu jiné podmínky než civilní, ale po stránce dokladů budete potřebovat to stejné. Svatba v kostele i svatební obřad na matrice jsou veřejné, za přítomnosti svědků a svatebních hostů.

Civilní svatba je dnes o hodně variabilnější než v minulosti.
Svatba nemusí být jen na příslušné obci, můžete si domluvit svatbu na zámku, svatební obřad venku, svatbu v penzionu nebo na zahradě. Vždy bude záležet na vás a vašem rozhodnutí. Oddávajícím  je většinou starosta, místostarosta nebo pověřený člen zastupitelstva obce.

Po skončení svatebního obřadu obdržíte oddací list.  O výši poplatků za služby nad rámec zákona vám řeknou na matrice při podání žádosti o svatbu.

Jaké doklady budete potřebovat pro civilní svatební obřad

  • rodné listy obou snoubenců
  • doklad o státním občanství
  • výpis z evidence obyvatel o osobním stavu
  • výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu
  • pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství nebo úmrtní list zemřelého manžela
  • dotazník k uzavření manželství občanské průkazy obou svědků
  • civilní sňatek s cizincem nebo registrované partnerství má odlišné podmínky a pravidla

Další informace a podmínky k civilnímu sňatku najdete na veřejných portálech, např. Ministerstvo vnitra.

Kde budete mít svatební obřad a kde svatební hostinu?

Svatební obřad v kostele i svatba na matrice je jen část svatebního dne. Důležitá část svatebního dne je i svatební hostina, nebo-li after party pro svatební hosty, kteří dostali pozvánku ke svatebnímu stolu nebo odpolední svatební hostině.

Vyberte si svatební místo pro vaši svatební hostinu v některém z mlýnů, penzionů a hotelů, které vám vše připraví od A do Z.

TOP svatební místa

TOP svatební místa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com