fbpx

Zámek Loučeň, místo, kde prožijete pravé ubytování na zámku

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Loučeň se nachází asi 12 km od Nymburka ve Středočeském kraji.

Zámek Loučeň stojí na bývalé tvrzi z roku 1223. Bylo mnoho zámožnějších pánů, zemanů a vladyků, co se jako majitelé na tvrzi vystřídali. Prvním známějším držícím od roku 1612 byl Václav Berka z Dubé starší. Po bitvě na Bílé Hoře musel ale zemi opustit, neboť se zúčastnil stavovského odboje a majetek mu byl zabaven.
V roce 1613 jsou majitelé Valdštejnové, fakticky Adam mladší z Valdštejna, zvaný Dlouhý, český šlechtic, nejvyšší pražský purkrabí.
Jeho strýc byl Albrecht z Valdštejna, vynikající vojevůdce, který byl při spiknutí proti císaři odhalen a v roce 1634 zavražděn.

Pomalu na spadnutí objekt začal přebudovávat až v roce 1704-1713 Karel Arnošt z Valdštejna, syn Karla Ferdinanda a Marie Alžběty z Harrachu na barokní zámek stavitelem F. M. Kaňkou. Po jeho skonu zámek dědí jeho dcera Eleanora a poté i její dcera Marie Anna.

Když se Marie Anna provdala za Josefa Viléma Arnošta Fürstenberka, prvního vládnoucího knížete rodu, vlastnictví se přesunulo do jeho rodu.
Po smrti matky, princezny Henrietty z Fürstenberku, roku 1809 zdědí zámek Maxmilián Josef z Thurn a Taxisů, a žení se s Marií Eleonorou, princeznou z Lobkoviců. Tím získal i přijetí mezi českou šlechtu.
V roce 1813 přivítali na zámku císaře Františka I., a ruského velkoknížete Konstantina.

Další z rodu Thurn-Taxisu Karel Anselm, syn Maxmiliána Josefa, se žení s hraběnkou Marií Isabelou von und zu Eltz, se kterou má dva syny. V roce 1828 nechává zámek opravit, dal se do budování anglického parku a v dalších letech také nechává stavět úřednický dům, ovčín a podporoval rozvoj rybníkářství. Úřednický dům je v roce 1968 přestavěn na hotel. První zpřístupnění veřejnosti na zámek proběhlo v roce 1929.

Jeho starší syn Hugo po letech dědí zámek Loučeň.

Mladší syn Rudolf vystudoval práva, angažoval se v politice jako obhájce práv českého národa, několik let kritizoval vládu, roku 1863 byl odsouzen a zavřen do vězení. Po propuštění pracoval v advokátní kanceláři. Také se rozhodl požádat císaře o změně jména a titulu. Od roku 1894 bylo změněno jeho jméno na svobodného pána Rudolfa z Troskova. Jeho dva potomci žijí v Čechách dodnes.

labyrint na terase zámku Loučeň

Zámek se později v roce 2000 stává LOUČEŇ, a. s.
V roce 2007 proběhla přístavba zámku, přibyly nové interiéry s původními některými částmi mobiliáře a v červenci 2007 byl zámek i s parkem, kde se nachází množství bludišť, kašen a jezírek, také lanové centrum, visuté lávky, amfiteátr i altánek knížete Alexandra, zpřístupněn.
Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky a je otevřen veřejnosti po celý rok.

Zámek Loučeň se také může stát vaším velkým dnem

  • svatební obřad na zámku Loučeň, hostina i ubytováním v pohádkovém prostředí
  • ubytování na zámku pro vaši dovolenou nebo víkendový pobyt

Podívejte se na ubytování na zámku Loučeň, určitě si vyberete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com