Zámek Loučeň, místo, kde prožijete pravé ubytování na zámku

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Loučeň se nachází asi 12 km od Nymburka ve Středočeském kraji.

Zámek Loučeň stojí na bývalé tvrzi z roku 1223. Bylo mnoho zámožnějších pánů, zemanů a vladyků, co se jako majitelé na tvrzi vystřídali. Prvním známějším držícím od roku 1612 byl Václav Berka z Dubé starší. Po bitvě na Bílé Hoře musel ale zemi opustit, neboť se zúčastnil stavovského odboje a majetek mu byl zabaven.
V roce 1613 jsou majitelé Valdštejnové, fakticky Adam mladší z Valdštejna, zvaný Dlouhý, český šlechtic, nejvyšší pražský purkrabí.
Jeho strýc byl Albrecht z Valdštejna, vynikající vojevůdce, který byl při spiknutí proti císaři odhalen a v roce 1634 zavražděn.

Pomalu na spadnutí objekt začal přebudovávat až v roce 1704-1713 Karel Arnošt z Valdštejna, syn Karla Ferdinanda a Marie Alžběty z Harrachu na barokní zámek stavitelem F. M. Kaňkou. Po jeho skonu zámek dědí jeho dcera Eleanora a poté i její dcera Marie Anna.

Když se Marie Anna provdala za Josefa Viléma Arnošta Fürstenberka, prvního vládnoucího knížete rodu, vlastnictví se přesunulo do jeho rodu.
Po smrti matky, princezny Henrietty z Fürstenberku, roku 1809 zdědí zámek Maxmilián Josef z Thurn a Taxisů, a žení se s Marií Eleonorou, princeznou z Lobkoviců. Tím získal i přijetí mezi českou šlechtu.
V roce 1813 přivítali na zámku císaře Františka I., a ruského velkoknížete Konstantina.

Další z rodu Thurn-Taxisu Karel Anselm, syn Maxmiliána Josefa, se žení s hraběnkou Marií Isabelou von und zu Eltz, se kterou má dva syny. V roce 1828 nechává zámek opravit, dal se do budování anglického parku a v dalších letech také nechává stavět úřednický dům, ovčín a podporoval rozvoj rybníkářství. Úřednický dům je v roce 1968 přestavěn na hotel. První zpřístupnění veřejnosti na zámek proběhlo v roce 1929.

Jeho starší syn Hugo po letech dědí zámek Loučeň.

Mladší syn Rudolf vystudoval práva, angažoval se v politice jako obhájce práv českého národa, několik let kritizoval vládu, roku 1863 byl odsouzen a zavřen do vězení. Po propuštění pracoval v advokátní kanceláři. Také se rozhodl požádat císaře o změně jména a titulu. Od roku 1894 bylo změněno jeho jméno na svobodného pána Rudolfa z Troskova. Jeho dva potomci žijí v Čechách dodnes.

labyrint na terase zámku Loučeň

Zámek se později v roce 2000 stává LOUČEŇ, a. s.
V roce 2007 proběhla přístavba zámku, přibyly nové interiéry s původními některými částmi mobiliáře a v červenci 2007 byl zámek i s parkem, kde se nachází množství bludišť, kašen a jezírek, také lanové centrum, visuté lávky, amfiteátr i altánek knížete Alexandra, zpřístupněn.
Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky a je otevřen veřejnosti po celý rok.

Zámek Loučeň se také může stát vaším velkým dnem

  • svatební obřad na zámku Loučeň, hostina i ubytováním v pohádkovém prostředí
  • ubytování na zámku pro vaši dovolenou nebo víkendový pobyt

Podívejte se na ubytování na zámku Loučeň, určitě si vyberete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com