Zámek Loučeň, místo, kde prožijete pravé ubytování na zámku

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Loučeň se nachází asi 12 km od Nymburka ve Středočeském kraji.

Zámek Loučeň stojí na bývalé tvrzi z roku 1223. Bylo mnoho zámožnějších pánů, zemanů a vladyků, co se jako majitelé na tvrzi vystřídali. Prvním známějším držícím od roku 1612 byl Václav Berka z Dubé starší. Po bitvě na Bílé Hoře musel ale zemi opustit, neboť se zúčastnil stavovského odboje a majetek mu byl zabaven.
V roce 1613 jsou majitelé Valdštejnové, fakticky Adam mladší z Valdštejna, zvaný Dlouhý, český šlechtic, nejvyšší pražský purkrabí.
Jeho strýc byl Albrecht z Valdštejna, vynikající vojevůdce, který byl při spiknutí proti císaři odhalen a v roce 1634 zavražděn.

Pomalu na spadnutí objekt začal přebudovávat až v roce 1704-1713 Karel Arnošt z Valdštejna, syn Karla Ferdinanda a Marie Alžběty z Harrachu na barokní zámek stavitelem F. M. Kaňkou. Po jeho skonu zámek dědí jeho dcera Eleanora a poté i její dcera Marie Anna.

Když se Marie Anna provdala za Josefa Viléma Arnošta Fürstenberka, prvního vládnoucího knížete rodu, vlastnictví se přesunulo do jeho rodu.
Po smrti matky, princezny Henrietty z Fürstenberku, roku 1809 zdědí zámek Maxmilián Josef z Thurn a Taxisů, a žení se s Marií Eleonorou, princeznou z Lobkoviců. Tím získal i přijetí mezi českou šlechtu.
V roce 1813 přivítali na zámku císaře Františka I., a ruského velkoknížete Konstantina.

Další z rodu Thurn-Taxisu Karel Anselm, syn Maxmiliána Josefa, se žení s hraběnkou Marií Isabelou von und zu Eltz, se kterou má dva syny. V roce 1828 nechává zámek opravit, dal se do budování anglického parku a v dalších letech také nechává stavět úřednický dům, ovčín a podporoval rozvoj rybníkářství. Úřednický dům je v roce 1968 přestavěn na hotel. První zpřístupnění veřejnosti na zámek proběhlo v roce 1929.

Jeho starší syn Hugo po letech dědí zámek Loučeň.

Mladší syn Rudolf vystudoval práva, angažoval se v politice jako obhájce práv českého národa, několik let kritizoval vládu, roku 1863 byl odsouzen a zavřen do vězení. Po propuštění pracoval v advokátní kanceláři. Také se rozhodl požádat císaře o změně jména a titulu. Od roku 1894 bylo změněno jeho jméno na svobodného pána Rudolfa z Troskova. Jeho dva potomci žijí v Čechách dodnes.

labyrint na terase zámku Loučeň

Zámek se později v roce 2000 stává LOUČEŇ, a. s.
V roce 2007 proběhla přístavba zámku, přibyly nové interiéry s původními některými částmi mobiliáře a v červenci 2007 byl zámek i s parkem, kde se nachází množství bludišť, kašen a jezírek, také lanové centrum, visuté lávky, amfiteátr i altánek knížete Alexandra, zpřístupněn.
Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky a je otevřen veřejnosti po celý rok.

Zámek Loučeň se také může stát vaším velkým dnem

  • svatební obřad na zámku Loučeň, hostina i ubytováním v pohádkovém prostředí
  • ubytování na zámku pro vaši dovolenou nebo víkendový pobyt

Podívejte se na ubytování na zámku Loučeň, určitě si vyberete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com