Hrad Karlštejn, tip na výlet s rodinou

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Karlštejn se vypíná nad řekou Berounkou na vysoké skále

Hrad Karštejn najdete asi 10km od Berouna a 30 km od Prahy ve Sředočeském kraji. Hrad má vysoký status mezi těmi nejkrásnějšími hrady Česka a díky historické důležitosti je jedinečný.

Hrad Karštejnbyl založen roku 1348 Karlem IV., českým králem a římským císařem

Stavba trvala až do roku 1357. Po jejím dokončení a vysvěcení kaple sv. Kříže tu byl bezpečně uschován královský poklad, týkající se hlavně korunovačních klenotů a významných listin, které tu byly s různými přestávkami uloženy skoro 200 let.

Nádhernou rezidenci si také často užíval i Václav IV., syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické se svojí manželkou Johannou Bavorskou.
Na tamní poměry se už předem dohodl sňatek a už v září 1370 Karel IV. oženil syna, kterému bylo teprve devět let se čtrnáctiletou Johankou, a téhož roku byla Johanka korunována českou královnou. Roku 1386 za nevyjasněných okolností náhle zemřela, podle pověsti pokousána psem, nebo na mor. Václavovou druhou ženou byla příbuzná Johanny Žofie Bavorská, dcera jejího bratrance. Václav IV. žádné děti neměl.

Václav IV. se rád pohyboval ve společnosti nižší šlechty, tím se ale znelíbil ve vlastním příbuzenstvu, ani ostatním ve vysoké aristokracii.
Byl proto i dvakrát zajat a vězněn s pomocí svých nevlastních bratrů Jana Zhořeleckého a Zikmunda Lucemburského v letech 1394 a 1402.

Ve druhé polovině roku 1419 nastala husitská revoluce a 16. srpna král Václav IV. zemřel.
Rok nato přijel jeho bratr Zikmund Lucemburský, syn Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské, uherský a římský král, na hrad Karlštejn a část klenotů, které zde byly chráněny, odcizil a nechal odvést do Uher. Zaplatil jimi svým vojákům, kteří táhli do Čech. Když se Zikmund stal českým králem roku 1436, zbylé klenoty se vrátily zpět na Karlštejn.

Hrad Karlštejn vydržel půlročnímu obléhání

Po skončení války hrad spravovala až do roku 1625 dvojice purkrabích. Archiv i s korunovačními klenoty byly v roce 1619 odvezeny do Prahy. Hradní vojsko v roce 1620 dobrovolně vydalo Karlštejn vojsku Ferdinanda II., císaři římskému, králi českému, uherskému a chorvatskému. Hrad byl dobyt v roce 1648 Švédy a poškozeny byly hlavně vnitřní prostory.

V 19. století nechal hrad Karštejn zrekonstruovat císař František II., rakouský císař a uherský král, spolu se synem Ferdinandem V., rakouským císařem a českým a uherským králem. Byl unešen jeho krásou a chtěl zachovat hrad pro další generace.
Začalo se nejprve s menšími opravami a následně obrovskou přestavbou v roce 1887 – 1899.
Tím hrad Karlštejn získal dnešní podobu.

Mezi nejznámější pověsti patří, že na hrad Karlštejn nesměla vkročit žádná žena

Nebo, že komorník chtěl Václava IV. otrávit. Ten ale podal číši s jedem slepému starci Benešovi, který panstvo bavil hrou na loutnu. Jeho pes však vyskočil a pohár mu vyrazil, ten spadl, rozbil se a víno se vylilo. Pes víno slízal a zemřel. Komorník byl zato krutě potrestán.

Na hradě Karštejn si můžeme prohlédnout Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži s replikou svatováclavské koruny

Krásné jsou prostory Císařského paláce s původní výzdobou na stěnách ze 14. století a Velkou věž s významnou Kaplí sv. Kříže s největší sbírkou na světě 129 deskových obrazů Mistra Theodorika. Nenecháme si ujít ani přepychové různé předměty z roku 1350 – 1400, jako tepané číše, brože, šatní ozdoby, knoflíky, misky, celkem 387 zlacených věcí, které náležely členům tohoto českého dvora.
Roku 1910 byl hrad veřejnosti zpřístupněn. Majetkem státu se stal v roce 1918.

Ubytování u hradu Karlštejn

Penzion Karlštejn
Adresa: Karlštejn 201, 267 18 Karlštejn

Romantický Hotel Mlýn Karlštejn
Adresa: Karlštejn 329, 267 18 Karlštejn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com