Had Krakovec byl kulisou pro filmování pohádky Princ a Večernice

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Krakovec je zřícenina originálního hradu v obci Krakovec

Hrad najdete 11 km od Rakovníka a 75 km od Prahy ve Středočeském kraji. Vznikl na skalním výběžku pravděpodobně v roce 1381 a stavba i s kaplí byla dokončena za dva roky. Nejzajímavější sídlo své doby patřilo k těm honosnějším hradům a bylo hlavně určeno k bydlení.

V roce 1412 kupuje hrad rytíř Jindřich, řečený Lefl z Lažan, dříve ze Seidlitz. Také jím byl roku 1414 poskytnut azyl mistru Janu Husovi, když byl prohlášen za opozičníka a musel odjet z Prahy. Potomci rodu Leflů, synové Hynek a Jan sídlil na Krakovci do roku 1437, později hrad koupil husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice.

Roku 1443 se stal majitelem Albrecht z Kolowrat, a začalo tak nejpočetnějších osm rodových větví Kolowratů. Od té doby byl hrad renesančně přestavován. Od roku 1548 sídlil na hradě nejvyšší sudí Jan starší z Lobkowicz, poté ho předal Anně z Roupova, ženě svého syna Jana nejmladšího z Lobkowicz.

Majitelé se hodně střídali, od roku 1564 – 1570 ho měl ve vlastnictví Jan Újezdský z Červeného Újezdce, do roku 1588 Jindřich Krakovský z Kolowrat, rytíř Radslav Vchynský z Vchynic, královský komoří Jaroslav z Vchynic, poté jeho syn Jiří a jeho dcera ho dostala věnem.

Obměňování majitelů neustalo ani po zbytku 17. století, například hrabata ze Štrasoldu, rod Šternberků, Koců z Dobrše, Helersenů, poté roku 1716 hrad koupil Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu. Ten pocházel z tyrolské šlechty, roku 1579 byl rod přijat mezi šlechtu říšskou a roku 1629 se stal českou šlechtou.

hrad Krakovec z ptačí perspektivy

V červenci roku 1783 ale vznikl na hradě Krakovec požár, který zapálil blesk, vyhořely dřevěné segmenty budov a nebyly již od této doby opravovány. Hrad definitivně poničil a postupem času se z něho stávala zřícenina, i když ho měl ještě v držení od roku 1847 hrabě Hugo Nostic-Rieneck, rakouský šlechtic z rodu Nosticů.

V roce 1855 se zřítila velká část kaple a hrabě postoupil hrad dál v roce 1866 knížatům z Croy-Dülmann. Ti ještě měli snahu v opravách pokračovat a hrad zachovat, stejně tak, jako Klub českých turistů od roku 1924.

Hrad Krakovec, který nikdy nebyl nijak zvlášť přestavován a má zachovánu unikátní hradní architekturu je v péči státu.

Ubytování u hradu Krakovec

Hotel Rozmarýn
Adresa: Pražská 139, 269 01 Rakovník

Penzion Hela
Adresa: Myslbekova 1714, 269 01 Rakovník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com