fbpx

Had Krakovec byl kulisou pro filmování pohádky Princ a Večernice

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Krakovec je zřícenina originálního hradu v obci Krakovec

Hrad najdete 11 km od Rakovníka a 75 km od Prahy ve Středočeském kraji. Vznikl na skalním výběžku pravděpodobně v roce 1381 a stavba i s kaplí byla dokončena za dva roky. Nejzajímavější sídlo své doby patřilo k těm honosnějším hradům a bylo hlavně určeno k bydlení.

V roce 1412 kupuje hrad rytíř Jindřich, řečený Lefl z Lažan, dříve ze Seidlitz. Také jím byl roku 1414 poskytnut azyl mistru Janu Husovi, když byl prohlášen za opozičníka a musel odjet z Prahy. Potomci rodu Leflů, synové Hynek a Jan sídlil na Krakovci do roku 1437, později hrad koupil husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice.

Roku 1443 se stal majitelem Albrecht z Kolowrat, a začalo tak nejpočetnějších osm rodových větví Kolowratů. Od té doby byl hrad renesančně přestavován. Od roku 1548 sídlil na hradě nejvyšší sudí Jan starší z Lobkowicz, poté ho předal Anně z Roupova, ženě svého syna Jana nejmladšího z Lobkowicz.

Majitelé se hodně střídali, od roku 1564 – 1570 ho měl ve vlastnictví Jan Újezdský z Červeného Újezdce, do roku 1588 Jindřich Krakovský z Kolowrat, rytíř Radslav Vchynský z Vchynic, královský komoří Jaroslav z Vchynic, poté jeho syn Jiří a jeho dcera ho dostala věnem.

Obměňování majitelů neustalo ani po zbytku 17. století, například hrabata ze Štrasoldu, rod Šternberků, Koců z Dobrše, Helersenů, poté roku 1716 hrad koupil Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu. Ten pocházel z tyrolské šlechty, roku 1579 byl rod přijat mezi šlechtu říšskou a roku 1629 se stal českou šlechtou.

hrad Krakovec z ptačí perspektivy

V červenci roku 1783 ale vznikl na hradě Krakovec požár, který zapálil blesk, vyhořely dřevěné segmenty budov a nebyly již od této doby opravovány. Hrad definitivně poničil a postupem času se z něho stávala zřícenina, i když ho měl ještě v držení od roku 1847 hrabě Hugo Nostic-Rieneck, rakouský šlechtic z rodu Nosticů.

V roce 1855 se zřítila velká část kaple a hrabě postoupil hrad dál v roce 1866 knížatům z Croy-Dülmann. Ti ještě měli snahu v opravách pokračovat a hrad zachovat, stejně tak, jako Klub českých turistů od roku 1924.

Hrad Krakovec, který nikdy nebyl nijak zvlášť přestavován a má zachovánu unikátní hradní architekturu je v péči státu.

Ubytování u hradu Krakovec

Hotel Rozmarýn
Adresa: Pražská 139, 269 01 Rakovník

Penzion Hela
Adresa: Myslbekova 1714, 269 01 Rakovník

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com