Had Krakovec byl kulisou pro filmování pohádky Princ a Večernice

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Krakovec je zřícenina originálního hradu v obci Krakovec

Hrad najdete 11 km od Rakovníka a 75 km od Prahy ve Středočeském kraji. Vznikl na skalním výběžku pravděpodobně v roce 1381 a stavba i s kaplí byla dokončena za dva roky. Nejzajímavější sídlo své doby patřilo k těm honosnějším hradům a bylo hlavně určeno k bydlení.

V roce 1412 kupuje hrad rytíř Jindřich, řečený Lefl z Lažan, dříve ze Seidlitz. Také jím byl roku 1414 poskytnut azyl mistru Janu Husovi, když byl prohlášen za opozičníka a musel odjet z Prahy. Potomci rodu Leflů, synové Hynek a Jan sídlil na Krakovci do roku 1437, později hrad koupil husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice.

Roku 1443 se stal majitelem Albrecht z Kolowrat, a začalo tak nejpočetnějších osm rodových větví Kolowratů. Od té doby byl hrad renesančně přestavován. Od roku 1548 sídlil na hradě nejvyšší sudí Jan starší z Lobkowicz, poté ho předal Anně z Roupova, ženě svého syna Jana nejmladšího z Lobkowicz.

Majitelé se hodně střídali, od roku 1564 – 1570 ho měl ve vlastnictví Jan Újezdský z Červeného Újezdce, do roku 1588 Jindřich Krakovský z Kolowrat, rytíř Radslav Vchynský z Vchynic, královský komoří Jaroslav z Vchynic, poté jeho syn Jiří a jeho dcera ho dostala věnem.

Obměňování majitelů neustalo ani po zbytku 17. století, například hrabata ze Štrasoldu, rod Šternberků, Koců z Dobrše, Helersenů, poté roku 1716 hrad koupil Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu. Ten pocházel z tyrolské šlechty, roku 1579 byl rod přijat mezi šlechtu říšskou a roku 1629 se stal českou šlechtou.

hrad Krakovec z ptačí perspektivy

V červenci roku 1783 ale vznikl na hradě Krakovec požár, který zapálil blesk, vyhořely dřevěné segmenty budov a nebyly již od této doby opravovány. Hrad definitivně poničil a postupem času se z něho stávala zřícenina, i když ho měl ještě v držení od roku 1847 hrabě Hugo Nostic-Rieneck, rakouský šlechtic z rodu Nosticů.

V roce 1855 se zřítila velká část kaple a hrabě postoupil hrad dál v roce 1866 knížatům z Croy-Dülmann. Ti ještě měli snahu v opravách pokračovat a hrad zachovat, stejně tak, jako Klub českých turistů od roku 1924.

Hrad Krakovec, který nikdy nebyl nijak zvlášť přestavován a má zachovánu unikátní hradní architekturu je v péči státu.

Ubytování u hradu Krakovec

Hotel Rozmarýn
Adresa: Pražská 139, 269 01 Rakovník

Penzion Hela
Adresa: Myslbekova 1714, 269 01 Rakovník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com