Hrad Křivoklát patří mezi naše nejstarší hrady českých králů

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Křivoklát najdeme na území městyse Křivoklát

Lovecký objekt je zaznamenán již v roce 1109-1110 v Kosmově kronice. Svoje jméno zřejmě dostal podle křivých stromů kolem, tak zvaných klátů. Na hradu se nejprve podílel Vladislav I., a o další přestavbu se postaral Václav I. Křivoklát byl zprvu určen jako lovecký hrad, v okolí se totiž nacházely hluboké lesy.
Lesnaté revíry byly velmi oblíbeny, a proto se tu zdržoval roku 1222 i později Přemysl Otakar I., také jeho synové Václav I. a Václav II., později i Václav III. syn Václava II.

Rozsáhlou přestavbou započal ve 13. století Přemysl Otakar II. a kamenný hrad byl uváděn jako králoské sídlo a tak se dostal se do povědomí českých králů.

Roku 1316 obývala hrad Křivoklát královna Eliška Přemyslovna se svými třemi dětmi

Zde prožil své dětství i Karel IV., který pak pobýval osm let ve Francii. Znovu se na hradu objevil se svou manželkou Blankou z Valois a narodila se tu jejich dcera Markéta, budoucí uherská královna.

Ani hrad Křivoklát se nevyhnul požárům
V březnu roku 1422 propukl na hradě požár a dost ho poničil. Později byl hrad přebudován v 15. století pro Vladislava Jagellonského. Majiteli byli i Habsburkové, Valdštejnové. Každý měl svoji vizi o hradu, tak byl hrad mockrát přestavován.
V roce 1559-1564 se tu Ferdinandovi a jeho tajné manželce Filipíně Welserové narodily tři děti.

Roku 1643 při požáru shořelo 38 pokojů a hrad nechal opravit Ferdinand III.

Křivoklát potom koupili Schwarzenberkové v roce 1658 a roku 1686 je v držbě Arnošta Josefa z Valdštejna, pak ho zdědila dcera a provdala se za J. V. Fürstenberka a dali se do obnovy hradu. Nepovedla se jim ale oprava velkého Královského sálu. Byl rozdělen stropem na dvě patra. Roku 1826 v bytě správce vznikl požár a poničil skoro celý hrad. Zachoval se pouze alespoň právě dotčený velký Královský sál.

Rod Fürstenberků po roce 1880 hrad Křivoklát nechali opravit, ale vnitřní prostory byly dokončeny až po roce 1952. Roku 1929 Fürstenberkové hrad prodali a hrad získal stát.

V současnosti je hrad Křivoklát opět krásným hradem, kde se nachází muzeum s historickými tématy, obrazárna a za zmínku stojí jejich výjimečná Fürstenberkova knihovna, která má 50 tisíc svazků různých rukopisů a zdobených prvotisků.

Ubytování u hradu Křivoklát

Restaurant & penzion „NAD HRADEM“
Adresa: Lánská 27, 270 23 Křivoklát

Hotel Sýkora
Adresa: Náměstí Svatopluka Čecha 85, 270 23 Křivoklát

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com