Hrad Křivoklát patří mezi naše nejstarší hrady českých králů

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Hrad Křivoklát najdeme na území městyse Křivoklát

Lovecký objekt je zaznamenán již v roce 1109-1110 v Kosmově kronice. Svoje jméno zřejmě dostal podle křivých stromů kolem, tak zvaných klátů. Na hradu se nejprve podílel Vladislav I., a o další přestavbu se postaral Václav I. Křivoklát byl zprvu určen jako lovecký hrad, v okolí se totiž nacházely hluboké lesy.
Lesnaté revíry byly velmi oblíbeny, a proto se tu zdržoval roku 1222 i později Přemysl Otakar I., také jeho synové Václav I. a Václav II., později i Václav III. syn Václava II.

Rozsáhlou přestavbou započal ve 13. století Přemysl Otakar II. a kamenný hrad byl uváděn jako králoské sídlo a tak se dostal se do povědomí českých králů.

Roku 1316 obývala hrad Křivoklát královna Eliška Přemyslovna se svými třemi dětmi

Zde prožil své dětství i Karel IV., který pak pobýval osm let ve Francii. Znovu se na hradu objevil se svou manželkou Blankou z Valois a narodila se tu jejich dcera Markéta, budoucí uherská královna.

Ani hrad Křivoklát se nevyhnul požárům
V březnu roku 1422 propukl na hradě požár a dost ho poničil. Později byl hrad přebudován v 15. století pro Vladislava Jagellonského. Majiteli byli i Habsburkové, Valdštejnové. Každý měl svoji vizi o hradu, tak byl hrad mockrát přestavován.
V roce 1559-1564 se tu Ferdinandovi a jeho tajné manželce Filipíně Welserové narodily tři děti.

Roku 1643 při požáru shořelo 38 pokojů a hrad nechal opravit Ferdinand III.

Křivoklát potom koupili Schwarzenberkové v roce 1658 a roku 1686 je v držbě Arnošta Josefa z Valdštejna, pak ho zdědila dcera a provdala se za J. V. Fürstenberka a dali se do obnovy hradu. Nepovedla se jim ale oprava velkého Královského sálu. Byl rozdělen stropem na dvě patra. Roku 1826 v bytě správce vznikl požár a poničil skoro celý hrad. Zachoval se pouze alespoň právě dotčený velký Královský sál.

Rod Fürstenberků po roce 1880 hrad Křivoklát nechali opravit, ale vnitřní prostory byly dokončeny až po roce 1952. Roku 1929 Fürstenberkové hrad prodali a hrad získal stát.

V současnosti je hrad Křivoklát opět krásným hradem, kde se nachází muzeum s historickými tématy, obrazárna a za zmínku stojí jejich výjimečná Fürstenberkova knihovna, která má 50 tisíc svazků různých rukopisů a zdobených prvotisků.

Ubytování u hradu Křivoklát

Restaurant & penzion „NAD HRADEM“
Adresa: Lánská 27, 270 23 Křivoklát

Hotel Sýkora
Adresa: Náměstí Svatopluka Čecha 85, 270 23 Křivoklát

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com