Hrad Točník najdete nedaleko hradu Žebrák

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Koncem 14. století nechal hrad Točník postavit jako reprezentační rezidenci Václav IV

Stavba, která už tenkrát měla jako jedna z prvních i ústřední topení a tak pozoruhodné krby v té době, že vyhřály celý hrad. Stavba hradu Točník byla ukončena roku 1398. Když v roce 1419 Václav IV. zemřel, přešel hrad na jeho bratra Zikmunda, krále římského a uherského, českého a římského císaře, syna Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské.

V roce 1425 proběhl neúspěšný útok husitů na hrad Točník
V té době byl jako hrad Točník zástava v držbě Seinsheimů, poté Kolovratů, neboť Zikmund na hradě mnoho nepobýval.

Ze zástavy hrad Točník vykoupil Jiří z Poděbrad, český král a převedl ho Bedřichovi ze Šumburka.
Majitelé se často střídali až do začátku 16. století za vlády Vladislava Jagellonského, českého, uherského a chorvatského krále, který hrad občas navštívil. Poté je ale hrad opět v zástavě u Jana II. z Vartemberka, který po domluvě s králem Ludvíkem Jagellonským nechal Točník přebudovat do renesančního stylu. Ludvík se po bitvě s Turky utopil v bažinách Moháče ve věku dvaceti let.

V roce 1556 koupil hrad Točník jako své sídlo Jan V. Popel z Lobkowicz, syn Jana III. Popela z Lobkowicz. Byl třikrát ženatý, jen se svou druhou manželkou měl tři dcery. Rod Lobkowiczů seděl na Točníku zhruba půl století a nechali zde provést další úpravy hradu.

Další majitel hradu Točník byl Rudolf II., římský císař, král český, uherský a chorvatský, kdo hrad výhodně koupil, protože Janův vnuk Ladislav Lobkowicz byl zapleten do spiknutí proti Habsburkovi a jeho majetek podlehl koruně. Císař hrad ale nevyužíval a tak až do roku 1875 byl ve správě hejtmanů a v zástavě Přehořovských z Kvasejovic a Lichtejnštejnů.

Dalším vlastníkem byl Ferdinand Colloredo-Mansfeld.
V době třicetileté války byl hrad dosti poničen a po válce se již žádný majitel nenašel a hrad chátral. Část hradu se zachovala proto, že z bývalého hradu byla postavena poutní kaple sv. Bartoloměje v roce 1733.

V roce 1923 prodal oba sousední hrady kníže Josef Colloredo-Mansfeld Klubu čs. turistů.
Hrad Točník je chráněn jako kulturní památka ČR, je v majetku státu a je veřejnosti přístupný. Foto použito z oficiální stránky. Hrad Točník nabízí možnost civilního nebo církevnho sňatku v kapli sv. Batoloměje.

Ubytování u hradu Točník

Hotel Žebrák
Adresa: Náměstí 18, 267 53 Žebrák

ERMI HOTEL
Adresa: Královky 197, 262 23 Jince

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com