fbpx

Hrad Točník najdete nedaleko hradu Žebrák

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Koncem 14. století nechal hrad Točník postavit jako reprezentační rezidenci Václav IV

Stavba, která už tenkrát měla jako jedna z prvních i ústřední topení a tak pozoruhodné krby v té době, že vyhřály celý hrad. Stavba hradu Točník byla ukončena roku 1398. Když v roce 1419 Václav IV. zemřel, přešel hrad na jeho bratra Zikmunda, krále římského a uherského, českého a římského císaře, syna Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské.

V roce 1425 proběhl neúspěšný útok husitů na hrad Točník
V té době byl jako hrad Točník zástava v držbě Seinsheimů, poté Kolovratů, neboť Zikmund na hradě mnoho nepobýval.

Ze zástavy hrad Točník vykoupil Jiří z Poděbrad, český král a převedl ho Bedřichovi ze Šumburka.
Majitelé se často střídali až do začátku 16. století za vlády Vladislava Jagellonského, českého, uherského a chorvatského krále, který hrad občas navštívil. Poté je ale hrad opět v zástavě u Jana II. z Vartemberka, který po domluvě s králem Ludvíkem Jagellonským nechal Točník přebudovat do renesančního stylu. Ludvík se po bitvě s Turky utopil v bažinách Moháče ve věku dvaceti let.

V roce 1556 koupil hrad Točník jako své sídlo Jan V. Popel z Lobkowicz, syn Jana III. Popela z Lobkowicz. Byl třikrát ženatý, jen se svou druhou manželkou měl tři dcery. Rod Lobkowiczů seděl na Točníku zhruba půl století a nechali zde provést další úpravy hradu.

Další majitel hradu Točník byl Rudolf II., římský císař, král český, uherský a chorvatský, kdo hrad výhodně koupil, protože Janův vnuk Ladislav Lobkowicz byl zapleten do spiknutí proti Habsburkovi a jeho majetek podlehl koruně. Císař hrad ale nevyužíval a tak až do roku 1875 byl ve správě hejtmanů a v zástavě Přehořovských z Kvasejovic a Lichtejnštejnů.

Dalším vlastníkem byl Ferdinand Colloredo-Mansfeld.
V době třicetileté války byl hrad dosti poničen a po válce se již žádný majitel nenašel a hrad chátral. Část hradu se zachovala proto, že z bývalého hradu byla postavena poutní kaple sv. Bartoloměje v roce 1733.

V roce 1923 prodal oba sousední hrady kníže Josef Colloredo-Mansfeld Klubu čs. turistů.
Hrad Točník je chráněn jako kulturní památka ČR, je v majetku státu a je veřejnosti přístupný. Foto použito z oficiální stránky. Hrad Točník nabízí možnost civilního nebo církevnho sňatku v kapli sv. Batoloměje.

Ubytování u hradu Točník

Hotel Žebrák
Adresa: Náměstí 18, 267 53 Žebrák

ERMI HOTEL
Adresa: Královky 197, 262 23 Jince

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com