Hrad Točník najdete nedaleko hradu Žebrák

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Koncem 14. století nechal hrad Točník postavit jako reprezentační rezidenci Václav IV

Stavba, která už tenkrát měla jako jedna z prvních i ústřední topení a tak pozoruhodné krby v té době, že vyhřály celý hrad. Stavba hradu Točník byla ukončena roku 1398. Když v roce 1419 Václav IV. zemřel, přešel hrad na jeho bratra Zikmunda, krále římského a uherského, českého a římského císaře, syna Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské.

V roce 1425 proběhl neúspěšný útok husitů na hrad Točník
V té době byl jako hrad Točník zástava v držbě Seinsheimů, poté Kolovratů, neboť Zikmund na hradě mnoho nepobýval.

Ze zástavy hrad Točník vykoupil Jiří z Poděbrad, český král a převedl ho Bedřichovi ze Šumburka.
Majitelé se často střídali až do začátku 16. století za vlády Vladislava Jagellonského, českého, uherského a chorvatského krále, který hrad občas navštívil. Poté je ale hrad opět v zástavě u Jana II. z Vartemberka, který po domluvě s králem Ludvíkem Jagellonským nechal Točník přebudovat do renesančního stylu. Ludvík se po bitvě s Turky utopil v bažinách Moháče ve věku dvaceti let.

V roce 1556 koupil hrad Točník jako své sídlo Jan V. Popel z Lobkowicz, syn Jana III. Popela z Lobkowicz. Byl třikrát ženatý, jen se svou druhou manželkou měl tři dcery. Rod Lobkowiczů seděl na Točníku zhruba půl století a nechali zde provést další úpravy hradu.

Další majitel hradu Točník byl Rudolf II., římský císař, král český, uherský a chorvatský, kdo hrad výhodně koupil, protože Janův vnuk Ladislav Lobkowicz byl zapleten do spiknutí proti Habsburkovi a jeho majetek podlehl koruně. Císař hrad ale nevyužíval a tak až do roku 1875 byl ve správě hejtmanů a v zástavě Přehořovských z Kvasejovic a Lichtejnštejnů.

Dalším vlastníkem byl Ferdinand Colloredo-Mansfeld.
V době třicetileté války byl hrad dosti poničen a po válce se již žádný majitel nenašel a hrad chátral. Část hradu se zachovala proto, že z bývalého hradu byla postavena poutní kaple sv. Bartoloměje v roce 1733.

V roce 1923 prodal oba sousední hrady kníže Josef Colloredo-Mansfeld Klubu čs. turistů.
Hrad Točník je chráněn jako kulturní památka ČR, je v majetku státu a je veřejnosti přístupný. Foto použito z oficiální stránky. Hrad Točník nabízí možnost civilního nebo církevnho sňatku v kapli sv. Batoloměje.

Ubytování u hradu Točník

Hotel Žebrák
Adresa: Náměstí 18, 267 53 Žebrák

ERMI HOTEL
Adresa: Královky 197, 262 23 Jince

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com