Zámek Stránov se nalézá v obci Jizerní Vtelno

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

V roce 1463 nechal vybudovat gotický hrad Jaroš Stránovský ze Sovojovic

Byl to nejznámější člen vladyckého rodu, úředník a státník za doby Jiřího z Poděbrad. Na dřevěnou tvrz, která tu stála už v roce 1429, upozorňuje pan Bohuněk ze Stránova. Další majitel není znám, až v roce 1545-1589 sídlil na hradě český šlechtický rod Berků z Dubé.

V roce 1589 koupil hrad Stránov císařský rada Karel z Biberštejna, hejtman Hlohovského knížectví ve Slezku a vrchní mincmistr Českého království v Kutné Hoře. Poslední z rodu Eliška z Biberštejna zemřela roku 1683.

Později byl hrad přestavěn na renesanční zámek Stránov díky sňatku Michala Slavaty z Chlumu, syna královského hofmistra. Potom v roce 1642 měl zámek v držení Jan z Lisau, poté jeho syn Rudolf Adam z Lisova s manželkou Alžbětou Lidmilou. Alžběta byla pravnučkou dánského astronoma, astrologa a alchymisty Tycho Brahe.

V roce 1746 se na zámek přiženil Jan Václav Příchovský z Příchovic, potomek ze Svojšínské větve starého českého vladyckého rodu ze 14. století.

Dalším držitelem od roku 1794 byl zapsán v Zemských Deskách nový majitel Johann Ritter von Herites. Má se však za to, že zámek koupil jeho strýc P. Václav Vojtěch von Herites. Ten byl odměněn, za zásluhy přivedení lidí na katolickou víru, císařem Josefem II. povýšením do rytířského stavu, později byl jmenován děkanem a svého nejvyššího postavení dosáhl v roce 1793 jako probošt metropolitní kapituly u sv. Víta na Pražském hradě. P. Václav Vojtěch zemřel v roce 1822 v 86 letech. Po jeho smti dbal o zámek jeho synovec Jan Herites, potom ho převzal jeho syn Thaddeus von Herites. Roku 1834 byl zámek prodán Bedřichu rytíři Neupauerovi a jeho manželce Terezii.

V roce 1890 – 1894 koupila zámek Marie z Valdštejna a Vartemberka a nechala ho přestavět podle plánů architekta Schulze do neorenesančního stylu.
Posledním držícím roku 1917 se stal Ing. Josef Šimonek z Mladotova, ředitel Škodových závodů a jeho syn František Šimonek s rodinou tu pobývali až do roku 1950. Potom zámek fungoval jako dětský domov, stav pozůstatků po něm nebyl zrovna utěšený.

Od roku 2003, po restituci, má zámek zpět Jaromír Šimonek, pravnuk posledního majitele a už o rok později, i při různých opravách, ho zpřístupnil veřejnosti.
Na zámku uvidíme sbírku motýlů, jen 40 ks ze 750 ks odcizených, soukromou sbírku kočárků a panenek, kopie dobového nábytku a jeden původní obraz, ostatní se nezachovaly.
I tento zámek má svoji legendu, která praví, že na zámku je ukryto kopí sv. Václava. Třeba to nebude jen pověst, a kopí se ještě najde. 🙂

Zámek Stránov je také vyhledáván filmaři, natáčely se zde pohádky Začarovaná láska, O svatební krajce, televizní film Vánoční příběh či dokument z dětského domova.

Na romantickém zámku se také postarají o uspořádání svatby či jiné kulturní i firemní akce. Foto použito z webu zámek Stránov

Ubytování u zámku Stránov

Restaurace – penzion Jizera
Adresa: Jizerní Vtelno 34, 294 31 Krnsko

Penzion Pod břízami
Adresa: Mělnická 153, 294 29 Bezno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com