fbpx

Zámek Stránov se nalézá v obci Jizerní Vtelno

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

V roce 1463 nechal vybudovat gotický hrad Jaroš Stránovský ze Sovojovic

Byl to nejznámější člen vladyckého rodu, úředník a státník za doby Jiřího z Poděbrad. Na dřevěnou tvrz, která tu stála už v roce 1429, upozorňuje pan Bohuněk ze Stránova. Další majitel není znám, až v roce 1545-1589 sídlil na hradě český šlechtický rod Berků z Dubé.

V roce 1589 koupil hrad Stránov císařský rada Karel z Biberštejna, hejtman Hlohovského knížectví ve Slezku a vrchní mincmistr Českého království v Kutné Hoře. Poslední z rodu Eliška z Biberštejna zemřela roku 1683.

Později byl hrad přestavěn na renesanční zámek Stránov díky sňatku Michala Slavaty z Chlumu, syna královského hofmistra. Potom v roce 1642 měl zámek v držení Jan z Lisau, poté jeho syn Rudolf Adam z Lisova s manželkou Alžbětou Lidmilou. Alžběta byla pravnučkou dánského astronoma, astrologa a alchymisty Tycho Brahe.

V roce 1746 se na zámek přiženil Jan Václav Příchovský z Příchovic, potomek ze Svojšínské větve starého českého vladyckého rodu ze 14. století.

Dalším držitelem od roku 1794 byl zapsán v Zemských Deskách nový majitel Johann Ritter von Herites. Má se však za to, že zámek koupil jeho strýc P. Václav Vojtěch von Herites. Ten byl odměněn, za zásluhy přivedení lidí na katolickou víru, císařem Josefem II. povýšením do rytířského stavu, později byl jmenován děkanem a svého nejvyššího postavení dosáhl v roce 1793 jako probošt metropolitní kapituly u sv. Víta na Pražském hradě. P. Václav Vojtěch zemřel v roce 1822 v 86 letech. Po jeho smti dbal o zámek jeho synovec Jan Herites, potom ho převzal jeho syn Thaddeus von Herites. Roku 1834 byl zámek prodán Bedřichu rytíři Neupauerovi a jeho manželce Terezii.

V roce 1890 – 1894 koupila zámek Marie z Valdštejna a Vartemberka a nechala ho přestavět podle plánů architekta Schulze do neorenesančního stylu.
Posledním držícím roku 1917 se stal Ing. Josef Šimonek z Mladotova, ředitel Škodových závodů a jeho syn František Šimonek s rodinou tu pobývali až do roku 1950. Potom zámek fungoval jako dětský domov, stav pozůstatků po něm nebyl zrovna utěšený.

Od roku 2003, po restituci, má zámek zpět Jaromír Šimonek, pravnuk posledního majitele a už o rok později, i při různých opravách, ho zpřístupnil veřejnosti.
Na zámku uvidíme sbírku motýlů, jen 40 ks ze 750 ks odcizených, soukromou sbírku kočárků a panenek, kopie dobového nábytku a jeden původní obraz, ostatní se nezachovaly.
I tento zámek má svoji legendu, která praví, že na zámku je ukryto kopí sv. Václava. Třeba to nebude jen pověst, a kopí se ještě najde. 🙂

Zámek Stránov je také vyhledáván filmaři, natáčely se zde pohádky Začarovaná láska, O svatební krajce, televizní film Vánoční příběh či dokument z dětského domova.

Na romantickém zámku se také postarají o uspořádání svatby či jiné kulturní i firemní akce. Foto použito z webu zámek Stránov

Ubytování u zámku Stránov

Restaurace – penzion Jizera
Adresa: Jizerní Vtelno 34, 294 31 Krnsko

Penzion Pod břízami
Adresa: Mělnická 153, 294 29 Bezno

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com