Zámek Zruč nad Sázavou

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Zruč nad Sázavou se nachází ve stejnojmenném městě asi 30 km od Kutné Hory

V nejstarším písemném dokladu z roku 1335 je psáno Petrem z Kolovrat, že majitelem hradu byl Petr z Orlíka a roku 1364 opět změnil držitele. Byl jím Ješek z Kolowrat, první potomek pana Alberta z Kolowrat a jeho manželkou z Hřivic, z významného rodu Kolowratů, dva z jeho tří synů Jan a Albert hrad zdědili, Václav byl knězem. Bratři hrad přenechali svému strýci Mikuláši Kolovratovi ze Zruče. Po jeho skonu roku 1405 na hradě pobývali jeho synové Mikuláš a Aleš, potom po pěti letech hrad připadl Alešovi.

Rodu Kolovratů hrad náležel do roku 1433, kdy počátkem 15. století byl hrad přestavěn na gotický hrad a sídlil na něm Milota z Chřenovic, příbuzný s rodem Kolovratů, neboť ti drželi ještě další sídla a jedním ze sídel byly i Chřenovice, a jeho potomstvo užívalo jméno Zručtí z Chřenovic. Na hradě sídlili do roku 1547. Potom hrad Zdeněk Zručský z Chřenovic prodal Jindřichovi Střelovi z Rokyc, který na hradě vydržel jen rok a pak hrad koupil český šlechtic Jan Černčický z Kácova.

Do historie hradu se zapsal po pěti letech majitel Jiří Kalenic, který nechal přestavět hrad na renesanční zámek a jeho rod užíval zámku do roku 1623, kdy bylo panství zabaveno Albrechtovi Kalenicovi za účast na stavovské vzpouře. Rod Kaleniců získal rodový erb, který tvoří dodnes základ městského znaku.

Majitelé se potom rychle střídali. Zabraný zámek poté koupí patřil Arnoldu Perglarovi z Loštic jeho dcera Bohumila Alžběta ho roku 1642 prodala Markétě Mecerodové z Dobrohoště, která byla majitelkou patnáct let. Roku 1657 ho přenechala Kryštofovi Hložkovi ze Žampachu, ze starého českého vladyckého rodu, od roku 1664 Lambert František Hřebenář z Harrachu, purkrabí Pražského hradu, za dva roky Vít de Nathermann, potom od roku 1671 říšská hraběnka ze Ždáru Johanna Eusebie Barbora, provdaná Myslíková z Hyršova a poté Caretto-Millesimo.
Nikdo z nich na zámku dlouho nevydržel, další majitelkou byla hraběnka Cecilie Eleonora Breunerová, dcera polského šlechtice Jakuba Weyhlera, hrabě Maximilián Ludvík Breuner, Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk, někde i Solopisk. Roku 1700 prodal zámek Janu Václavovi Valkounovi z Adlaru, ten byl v roce 1701 povýšen do panského stavu, bohužel v roce 1722 rod vymírá. Mezi dalšími majiteli byli bratři Jan Ludvík a Ferdinand Bohuslav Serins z Eichenau. Ti ho postoupili v roce 1749 Rausům z Rausenbachu a ještě mnoho dalších.
V roce 1781 ale zámek vyhořel a bylo nutné provést řadu nejhlavnějších oprav, aby zámek nechátral ještě víc. Rozsáhlé rekonstrukce se zámek dočkal až roku 1872-1878, kdy se o to postaral Jan Skrejšovský, který nákupem statků konkuroval velkostatkářům ve prospěch staročechů. Koupil ještě hospodářství Úholičky, Ostrov a Hodkov.

V roce 1885 koupil zámek Jan Schebek a jeho syn Adolf Schebek nechal zámek přestavět v roce 1891 do pseudogotického stylu. Zámek se nápadně proměnil a také byl celý ozdoben štíty, vikýři i věžičkami. Než zámek získala správa Městkého národního výboru v roce 1948, zůstal v majetku Schebků. Poté zde byly různé úpravy místností pro byty a kanceláře radnice.

V restituci byl zámek Schebkům vrácen a jeho část je veřejnosti přístupná. V přízemí zámku je umístěno muzeum Od verpánku k Baťovi a v podkroví zámku nahlédneme do muzea panenek.
Okolo zámku se nachází krásný park, který zřídili Löwenthalové, kdysi nová šlechta v českých zemích, s 2 km naučnou stezkou, a kde jsou také dochovány zbytky starých hradeb.

V obřadní síni na zámku můžete prožít svoji svatbu, platí pouze zákaz pohazování konfet či rýže.
Je zde i nabídka noční svatby v zahradním altánu u jezírka pomocí svatební agentury.
Zámek Zruč nad Sázavou je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky. Foto z webu zámek Zruč nad Sázavou.

Ubytování u Zámku Zruč nad Sázavou

Penzion Pod Zámkem
Adresa: Ul. 1. máje 97, 285 22 Zruč nad Sázavou

Hotel Zruč
Adresa: Náměstí Míru 594, 285 22 Zruč nad Sázavou

2 komentáře u „Zámek Zruč nad Sázavou“

  1. rojak napsal:

    Na zámku jsem nikdy nespal.

  2. rojak napsal:

    V září jedu na víkend do Žďáru nad Sázavou a tam je také hodně kulturních památek, tak už se docela těším. Doufám, že ještě vyjde počasí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com