Zámek Bělá pod Bezdězem

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Bělá pod Bezdězem najdete asi 14 km od Mladé Boleslavi

Obec, původně jen Bezděz, založil Kunrát a Hertvík Němcovi z Kravaří roku 1264 a povýšena na město byla druhorozeným synem Václava I. Přemyslem Otakarem II., zvaným králem železným a zlatým. Za své doby se stal mezi panovníky mezi ty nejmocnější a nejvlivnější.
Kolem roku 1300 byla založena tvrz, kterou zdědil po otci Hynku z Dubé jeden z jeho čtyř synů Hynek Berka z Dubé a začal s přestavbou na panství.
Roku 1421-1426 se stal majitelem Jan z Michalovic a po bitvě s husity, bylo panství poničeno. Páni z Michalovic byli nadále majiteli až do roku 1468.

Několik let poté až do roku 1521 se zde provozovala českobratrská tiskárna. Mezi majiteli, kteří panství udržovali, byl i Jan Špetle z Janovic, který už gotické sídlo nechal přebudovat na renesanční zámek. Jeden z rodu Janovských Heřman Janovský s manželkou Annou rozenou Příchovskou měli šest děti, mezi nimi i Smila Zdebora Janovského z Janovic. O tom se nese pověst, že se rád zabýval alchymií a přišel na nápad, jak vypěstovat na poli zlato. Prý vyséval olověná semínka a zaléval je záhadným magickým lektvarem. Dařilo se mu sklízet hlízy, vypadající jako brambory, jenže zlaté.

Po smrti Jana Špetleho zdědila zámek jedna z jeho dcer Anna z Janovic, provdaná za Jana Berku z Dubé. Poté roku 1586 převzal zámek jejich syn Aleš Berka z Dubé a pokračoval ve zvelebování zámku. V roce 1596 se stal vdovcem a ztrátu manželky Smiřické z Valdštejna, vdově Valdštejnské neunesl, zámek ho přestal zajímat a v roce 1599 spáchal sebevraždu. Jelikož byl Aleš Berka bezdětný, jeho rozsáhlé panství zdědili jeho bratři Jiří a Václav Berka, a též příbuzní Jan Hovora se svým strýcem Bohuchvalem. Po vyplacení podílů majetku se stal Bohuchval v roce 1601 držitelem zámku, kde pobýval dvacet let. Po bivě na Bílé hoře ve strachu o svůj život v roce 1621 emigroval a majetek mu byl zabaven. Aleš i Bohuchval se významně podíleli na zvětšení zámku v roce 1586-1615.

Novým majitelem se roku 1622 stává Albrecht z Valdštejna.
Po jeho zavraždění má zámek dalšího vlastníka, italského markýze Františka Caretta z Grana, potom jeho syna Oty Jindřicha z Caretta-Millesima. Zámek od něho odkoupil v roce 1678 Arnošt Josef z Valdštejna a valdštejnův rod sídlil na zámku do roku 1848. K rozsáhlé rekonstrukci, kdy byl zrušen padací most, zasypán hradní příkop a postavena vysoká 32,4 m věž, došlo roku 1689-1691, kdy plány architekta Jana-Baptisty Matheyho zrealizoval staviel Bernard Canevalle. Zámek ale nebyl jimi příliš využíván, neboť Valdštejnové sídlili na zámku Mnichovo Hradiště.

Po dva roky 1765-1767 probíhaly v zámku úpravy, ohledně zřízení řemeslnické dílny na výrobu klobouků a tkaní látek. Byla zrušena v roce 1789 a prostory se upravily na byty pro vrchnost.

Roku 1855 Arnoštův syn Kristián nechal prostory zámku využít pro lesnické učiliště, které zde bylo padesát let, a vyučoval tu dvacet let Dr. Emanuel Purkyně a založil tu botanickou zahradu.
Po roce 1905 byly v části zámku zrealizovány některé prostory pro byty správce a úředníky.
Od roku 1939 je zde situováno městské muzeum, a jsou k vidění zachované jedinečné renesanční stropy z doby roku 1582-1615.
Nyní je zámek majetkem města. Foto z wikipedie.

Ubytování u zámku Bělá pod Bezdězem

Penzion Diana – Villa Diana
Adresa: Jenečská 227, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Hotel Relax
Adresa: Vrchbělá 1560, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com