Zámek Bělá pod Bezdězem

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Bělá pod Bezdězem najdete asi 14 km od Mladé Boleslavi

Obec, původně jen Bezděz, založil Kunrát a Hertvík Němcovi z Kravaří roku 1264 a povýšena na město byla druhorozeným synem Václava I. Přemyslem Otakarem II., zvaným králem železným a zlatým. Za své doby se stal mezi panovníky mezi ty nejmocnější a nejvlivnější.
Kolem roku 1300 byla založena tvrz, kterou zdědil po otci Hynku z Dubé jeden z jeho čtyř synů Hynek Berka z Dubé a začal s přestavbou na panství.
Roku 1421-1426 se stal majitelem Jan z Michalovic a po bitvě s husity, bylo panství poničeno. Páni z Michalovic byli nadále majiteli až do roku 1468.

Několik let poté až do roku 1521 se zde provozovala českobratrská tiskárna. Mezi majiteli, kteří panství udržovali, byl i Jan Špetle z Janovic, který už gotické sídlo nechal přebudovat na renesanční zámek. Jeden z rodu Janovských Heřman Janovský s manželkou Annou rozenou Příchovskou měli šest děti, mezi nimi i Smila Zdebora Janovského z Janovic. O tom se nese pověst, že se rád zabýval alchymií a přišel na nápad, jak vypěstovat na poli zlato. Prý vyséval olověná semínka a zaléval je záhadným magickým lektvarem. Dařilo se mu sklízet hlízy, vypadající jako brambory, jenže zlaté.

Po smrti Jana Špetleho zdědila zámek jedna z jeho dcer Anna z Janovic, provdaná za Jana Berku z Dubé. Poté roku 1586 převzal zámek jejich syn Aleš Berka z Dubé a pokračoval ve zvelebování zámku. V roce 1596 se stal vdovcem a ztrátu manželky Smiřické z Valdštejna, vdově Valdštejnské neunesl, zámek ho přestal zajímat a v roce 1599 spáchal sebevraždu. Jelikož byl Aleš Berka bezdětný, jeho rozsáhlé panství zdědili jeho bratři Jiří a Václav Berka, a též příbuzní Jan Hovora se svým strýcem Bohuchvalem. Po vyplacení podílů majetku se stal Bohuchval v roce 1601 držitelem zámku, kde pobýval dvacet let. Po bivě na Bílé hoře ve strachu o svůj život v roce 1621 emigroval a majetek mu byl zabaven. Aleš i Bohuchval se významně podíleli na zvětšení zámku v roce 1586-1615.

Novým majitelem se roku 1622 stává Albrecht z Valdštejna.
Po jeho zavraždění má zámek dalšího vlastníka, italského markýze Františka Caretta z Grana, potom jeho syna Oty Jindřicha z Caretta-Millesima. Zámek od něho odkoupil v roce 1678 Arnošt Josef z Valdštejna a valdštejnův rod sídlil na zámku do roku 1848. K rozsáhlé rekonstrukci, kdy byl zrušen padací most, zasypán hradní příkop a postavena vysoká 32,4 m věž, došlo roku 1689-1691, kdy plány architekta Jana-Baptisty Matheyho zrealizoval staviel Bernard Canevalle. Zámek ale nebyl jimi příliš využíván, neboť Valdštejnové sídlili na zámku Mnichovo Hradiště.

Po dva roky 1765-1767 probíhaly v zámku úpravy, ohledně zřízení řemeslnické dílny na výrobu klobouků a tkaní látek. Byla zrušena v roce 1789 a prostory se upravily na byty pro vrchnost.

Roku 1855 Arnoštův syn Kristián nechal prostory zámku využít pro lesnické učiliště, které zde bylo padesát let, a vyučoval tu dvacet let Dr. Emanuel Purkyně a založil tu botanickou zahradu.
Po roce 1905 byly v části zámku zrealizovány některé prostory pro byty správce a úředníky.
Od roku 1939 je zde situováno městské muzeum, a jsou k vidění zachované jedinečné renesanční stropy z doby roku 1582-1615.
Nyní je zámek majetkem města. Foto z wikipedie.

Ubytování u zámku Bělá pod Bezdězem

Penzion Diana – Villa Diana
Adresa: Jenečská 227, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Hotel Relax
Adresa: Vrchbělá 1560, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com