fbpx

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Zámek Bělá pod Bezdězem najdete asi 14 km od Mladé Boleslavi

Obec, původně jen Bezděz, založil Kunrát a Hertvík Němcovi z Kravaří roku 1264 a povýšena na město byla druhorozeným synem Václava I. Přemyslem Otakarem II., zvaným králem železným a zlatým. Za své doby se stal mezi panovníky mezi ty nejmocnější a nejvlivnější.
Kolem roku 1300 byla založena tvrz, kterou zdědil po otci Hynku z Dubé jeden z jeho čtyř synů Hynek Berka z Dubé a začal s přestavbou na panství.
Roku 1421-1426 se stal majitelem Jan z Michalovic a po bitvě s husity, bylo panství poničeno. Páni z Michalovic byli nadále majiteli až do roku 1468.

Několik let poté až do roku 1521 se zde provozovala českobratrská tiskárna. Mezi majiteli, kteří panství udržovali, byl i Jan Špetle z Janovic, který už gotické sídlo nechal přebudovat na renesanční zámek. Jeden z rodu Janovských Heřman Janovský s manželkou Annou rozenou Příchovskou měli šest děti, mezi nimi i Smila Zdebora Janovského z Janovic. O tom se nese pověst, že se rád zabýval alchymií a přišel na nápad, jak vypěstovat na poli zlato. Prý vyséval olověná semínka a zaléval je záhadným magickým lektvarem. Dařilo se mu sklízet hlízy, vypadající jako brambory, jenže zlaté.

Po smrti Jana Špetleho zdědila zámek jedna z jeho dcer Anna z Janovic, provdaná za Jana Berku z Dubé. Poté roku 1586 převzal zámek jejich syn Aleš Berka z Dubé a pokračoval ve zvelebování zámku. V roce 1596 se stal vdovcem a ztrátu manželky Smiřické z Valdštejna, vdově Valdštejnské neunesl, zámek ho přestal zajímat a v roce 1599 spáchal sebevraždu. Jelikož byl Aleš Berka bezdětný, jeho rozsáhlé panství zdědili jeho bratři Jiří a Václav Berka, a též příbuzní Jan Hovora se svým strýcem Bohuchvalem. Po vyplacení podílů majetku se stal Bohuchval v roce 1601 držitelem zámku, kde pobýval dvacet let. Po bivě na Bílé hoře ve strachu o svůj život v roce 1621 emigroval a majetek mu byl zabaven. Aleš i Bohuchval se významně podíleli na zvětšení zámku v roce 1586-1615.

Novým majitelem se roku 1622 stává Albrecht z Valdštejna.
Po jeho zavraždění má zámek dalšího vlastníka, italského markýze Františka Caretta z Grana, potom jeho syna Oty Jindřicha z Caretta-Millesima. Zámek od něho odkoupil v roce 1678 Arnošt Josef z Valdštejna a valdštejnův rod sídlil na zámku do roku 1848. K rozsáhlé rekonstrukci, kdy byl zrušen padací most, zasypán hradní příkop a postavena vysoká 32,4 m věž, došlo roku 1689-1691, kdy plány architekta Jana-Baptisty Matheyho zrealizoval staviel Bernard Canevalle. Zámek ale nebyl jimi příliš využíván, neboť Valdštejnové sídlili na zámku Mnichovo Hradiště.

Po dva roky 1765-1767 probíhaly v zámku úpravy, ohledně zřízení řemeslnické dílny na výrobu klobouků a tkaní látek. Byla zrušena v roce 1789 a prostory se upravily na byty pro vrchnost.

Roku 1855 Arnoštův syn Kristián nechal prostory zámku využít pro lesnické učiliště, které zde bylo padesát let, a vyučoval tu dvacet let Dr. Emanuel Purkyně a založil tu botanickou zahradu.
Po roce 1905 byly v části zámku zrealizovány některé prostory pro byty správce a úředníky.
Od roku 1939 je zde situováno městské muzeum, a jsou k vidění zachované jedinečné renesanční stropy z doby roku 1582-1615.
Nyní je zámek majetkem města. Foto z wikipedie.

Ubytování u zámku Bělá pod Bezdězem

Penzion Diana – Villa Diana
Adresa: Jenečská 227, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Hotel Relax
Adresa: Vrchbělá 1560, 294 21 Bělá pod Bezdězem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com