Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Renesanční stavba byla postavena kolem roku 1504 na požádání šlechtice Floriána Griesbecka z Griesbachu, který byl ve službách tří českých králů.  Po jeho skonu roku 1588, zdědil objekt jeho syn Blažej a ten pokračoval ve stavbě do roku 1614. Vzhledem k peněžním těžkostem, musela dcera Blažeje Veronika sídlo prodat. Koupila ho roku 1623 Polyxena z Lobkovic.

Po třicetileté válce zámek prošel velkou rekonstrukcí určenou jejím synem Václavem Eusebiem, knížetem z Lobkovic. Zámek byl poté využíván pro správcovství, neboť kníže žil v Lobkovickém paláci ve Vídni a zámek navštěvoval hlavně v létě. Později se přestěhoval na zámek v Roudnici nad Labem.

Byly také hotové plány jak přestavět zámek v novorenesančním slohu Františkem Ridelem. Toho se zámek ale nedočkal.

V 19. století zařídila dcera Mořice, 9. Knížete z Lobkovic), penzionát pro šlechtičny, kterým zemřel manžel i pro šlechtičny svobodné. Vilemína zde na zámku dožila.

Po roce 1948 byly nutné různé opravy zámku a poté v sedmdesátých letech byl zámek využíván Středočeskou galerií.

V zámku jsou krásné i interiéry, stropní malby jsou zdobeny římskými motivy, Rytířský sál se dochoval z roku 1564, ten zobrazuje frontové vojáky v nadživotní velikosti. Uchvátí také Arkádová hala, pískovcový krb a série Lobkovických obrazů, dobově zařízená ložnice kněžny i knížete, jídelna, knihovna, také zbrojnice.

V restituci v roce 1993 byl zámek Nelahozeves Lobkovicům navrácen a poté byl zpřístupněn i s expozicí „Umění šesti století“. V roce 2007 byly některé sbírky přesunuty do Prahy do nově zřízeného rodinného muzea na Pražském hradě.

V roce 2008 byl na zámku představen pohled do rodiny Lobkoviců, jejich životní styl v 19. století.
Nedaleko zámku najdeme rodný dům českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Na zámku se také konají oblíbené akce pro rodiny s dětmi, pro firmy různé konference, ale v tomto krásném zámku vám uspořádají i krásnou svatbu na zámku.

Foto použito z webu zámku Nelahozeves

Ubytování

Restaurace a penzion Marina Vltava – Areál Nelahozeves
Adresa: Dvořákova Stezka 27, 277 51 Nelahozeves

Resort Svět, Pension Svět
Adresa: Hlavní 277, 277 45 Úžice u Kralup nad Vltavou

One thought on “Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy”

  1. rojak napsal:

    Okolo Prahy je hodně hradů a zámků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chcete prožít nezapomenutelnou svatbu na zámku Konopiště?

Kdo by neznal pohádku ,,Jak se budí princezny“, film ,,Jáchyme hoď ho sdo stroje“, nebo Járu Cimrmana a povedený kousek ,,Ležící spící“. Ve všech těchto filmových skvostech figuroval i zámek Konopiště. Zámek leží ve Středočeské kraji nedaleko Benešova a je prosulý především loveckými trofejemi následníka trůnu Ferninande d´Este. Mimo trofeje se návštěvník může pokochat také […]

Žádný komentář

Výběr nejlepších SPA pobytů v Jihomoravském kraji

SPA Resort Lednice se může statusem „lázně“ pyšnit od roku 2009, jedná se tedy o nejmladší lázně v naší zemi. Jejich specialitou je léčivá jodová mořská voda, svým složením jedna z nejkvalitnějších svého druhu v Evropě, pro kterou wellness pobyty v tomto resortu vyhledává mnoho klientů. Jodová mořská voda je velmi bohatá na minerální látky […]

Žádný komentář
Booking.com