fbpx

Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Renesanční stavba byla postavena kolem roku 1504 na požádání šlechtice Floriána Griesbecka z Griesbachu, který byl ve službách tří českých králů.  Po jeho skonu roku 1588, zdědil objekt jeho syn Blažej a ten pokračoval ve stavbě do roku 1614. Vzhledem k peněžním těžkostem, musela dcera Blažeje Veronika sídlo prodat. Koupila ho roku 1623 Polyxena z Lobkovic.

Po třicetileté válce zámek prošel velkou rekonstrukcí určenou jejím synem Václavem Eusebiem, knížetem z Lobkovic. Zámek byl poté využíván pro správcovství, neboť kníže žil v Lobkovickém paláci ve Vídni a zámek navštěvoval hlavně v létě. Později se přestěhoval na zámek v Roudnici nad Labem.

Byly také hotové plány jak přestavět zámek v novorenesančním slohu Františkem Ridelem. Toho se zámek ale nedočkal.

V 19. století zařídila dcera Mořice, 9. Knížete z Lobkovic), penzionát pro šlechtičny, kterým zemřel manžel i pro šlechtičny svobodné. Vilemína zde na zámku dožila.

Po roce 1948 byly nutné různé opravy zámku a poté v sedmdesátých letech byl zámek využíván Středočeskou galerií.

V zámku jsou krásné i interiéry, stropní malby jsou zdobeny římskými motivy, Rytířský sál se dochoval z roku 1564, ten zobrazuje frontové vojáky v nadživotní velikosti. Uchvátí také Arkádová hala, pískovcový krb a série Lobkovických obrazů, dobově zařízená ložnice kněžny i knížete, jídelna, knihovna, také zbrojnice.

V restituci v roce 1993 byl zámek Nelahozeves Lobkovicům navrácen a poté byl zpřístupněn i s expozicí „Umění šesti století“. V roce 2007 byly některé sbírky přesunuty do Prahy do nově zřízeného rodinného muzea na Pražském hradě.

V roce 2008 byl na zámku představen pohled do rodiny Lobkoviců, jejich životní styl v 19. století.
Nedaleko zámku najdeme rodný dům českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Na zámku se také konají oblíbené akce pro rodiny s dětmi, pro firmy různé konference, ale v tomto krásném zámku vám uspořádají i krásnou svatbu na zámku.

Foto použito z webu zámku Nelahozeves

Ubytování

Restaurace a penzion Marina Vltava – Areál Nelahozeves
Adresa: Dvořákova Stezka 27, 277 51 Nelahozeves

Resort Svět, Pension Svět
Adresa: Hlavní 277, 277 45 Úžice u Kralup nad Vltavou

One thought on “Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy”

  1. rojak says:

    Okolo Prahy je hodně hradů a zámků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com