Zámek Poděbrady stojí na břehu řeky Labe ve městě Poděbrady

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Tvrz nechal v roce 1268 přestavět na kamenný hrad Přemysl Otakar II.

Dle dochovaných listin, kdy vznikla malá ves a strážní tvrz, pocházel z Poděbrad jistý Sezima, který padl roku 1179 u Loděnice a měl dva syny Hroznatu a Arnošta. Od Arnošta ze Semic se datují potomci pánů z Poděbrad, od Hroznaty žilli potomci v Kostomlatech. Roku 1199 seděl na tvrzi pán Arnošt z Poděbrad.

Hrad byl rozsáhlý, tak se tu zdržovali delší dobu i Oldřich, kníže Korutanský, Albrecht hrabě Gorický a Tyrolský, Kunhuta Uherská, druhá manželka Přemysla Otakara II., král Přemysl, král Václav II.

Okolo roku 1320 měl hrad v držení Hynek Berka z Dubé. V roce 1339 hrad změnil majitele na Frenclina Jakubovice. Již v roce 1345 je na hradě Hynek z Lichteburka a poté dědička dcera Eliška. Ta se vdala za Bočka z Kunštátu, jednoho ze synů Gerharda z Kunštátu. Boček s Eliškou měly tři dcery, Markétu, Anežku a Elišku, která Poděbrady zdědila.

Z dochovaných pramenů se zde v roce 1420 na den sv. Jiří se zde narodil Jiří z Kunštátu, pozdější krále Jiří z Poděbrad. Po otcově smrti na sedmiletého Jiřího vzal na sebe poručnictví jeho strýc Jan Heralt z Kunštátu, jako osmnáctiletý roku 1438 se zúčastnil obležení Tábora a bitku vyhrál. Zažil tak svoje první hrdinství. Roku 1452 se Jiří stává nejvyšším zemským správcem.

V roce 1457 zemřel sedmnáctiletý Ladislav Pohrobek a Jiří byl na Staroměstské radnici v Praze v roce 1458 zvolen českým králem. Zajímavé je, že byl prvním a jediným českým králem, nepocházejícím z panovnického rodu. Zámek potom předal svým synům Viktorinovi, Jindřichovi, Bočkovi a Hynkovi ke správě. Jiří z Poděbrad skonal v roce 1471. Po jeho smrti si synové dědictví rozdělili a na zámku zůstal nejmladší Hynek a po něm v roce 1495 Vladislav Jagelonský výměnou za Olejnici a Opolí. Za jeho vlády byl zámek spíše pronajímán věřitelům, třeba Albrechtovi z Gutštejna, ten nechal v roce 1531 postavit na zámku pivovar. V roce 1539 zde byl na návštěvě král Ferdinand I. Habsburský.

V roce 1548 začala přestavba hradu na renesanční zámek a trvala skoro třicet let

Přestavba hradu na zámek se táhla za hejtmana Věnka z Černína, do roku 1553, dalším byli hejtman Filip z Vildenštejna, Arnošt z Ichtryc, Kryštof Prog z Velnic až do roku 1568. Poté hejtmani Jan starší Habartický, Vilém jinak Bohuchval Růt z Dírného, Mikuláš Klusák z Kostelce, Jan Obytecký z Obytec, Petr Štirnský ze Štírnu až do roku 1631. Ty následoval Jan Těšovský až do roku 1703. Další úpravy zámku proběhly v roce 1577 za panování Rudolfa II. Habsburského.

Po třicetileté válce byl zámek zdevastován a znovuopravení se dočkal až v roce 1723. Jako své sídlo si potom vybral v roce 1745 správce císařských panství Jan z Rausenpachu.

V roce 1751 se stali majiteli František I. Štěpán Lotrinský a jeho manželka rakouská arcivévodkyně Marie Terezie, po nich dědí zámek, nyní už přestavěný na zámek barokní, jejich syn Josef II. Habsburský.

V roce 1839 kupuje zámek vídeňský bankéř baron Jiří Sina a dále patří jeho potomstvu, jeho syn Jiří Šimon, po jeho smrti roku 1876 jeho dcera, která se vdala za knížete Ypsilanti. Když kníže zemřel, na zámku se usadila jedna z jeho čtyř dědiců Charicleu Ypsilanti, provdána za knížete Filipa z Hohenlohe.
Ti na svém sídle často přijímali důležité osobnosti a díky návštěvě hraběte Büllova, byl objeven pramen šumící uhličité vody se složením mnoha minerálních látek s nezaměnitelnou chutí. Pozdější vrty se staly základem Lázní Poděbrady.

Na zámku je stálá expozice Památník krále Jiřího z Poděbrad, kde jsou zachovalé písemnosti, mince, pečetě a různé archeologické nálezy. Mimo krásně zřízených pokojů najdeme zde i prostory z 16. a 17. století.
Na srdce jsou Poděbrady – tento slogan každý zná, do lázní se jezdí léčit veškerá onemocnění srdce a cév
Lázně i zámek Poděbrady jsou v držení města Poděbrady, foto použito z webu města.

Ubytování u zámku Poděbrady

Apartmán Karlík
Adresa: Jižní 1324, 290 01 Poděbrady

Penzion Karlík
Adresa: Bílkova 89, 290 01 Poděbrady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Chystáte se na dovolenou? Při cestování je důležité kvalitní cestovní pojištění

Aby vaše dovolená proběhla v klidu, v pohodě a hlavně bezpečně, je potřeba využít cestovního pojištění. To dnes už ví každý, kdo se chystá někam vycestovat. Je přitom jedno, zda plánujete nějakou exotiku, nebo to bude dovolená v Chorvatsku. Všude je nutno se pojistit pro případ nenadálých situací. A ty jsou nenadálé právě proto, že nikdy nevíte, […]

Žádný komentář

Brandy vs Whisky, vyznáte se v rozdílech těchto nápojů?

Pojďme se podívat na kvalitní alkohol zblízka a vysvětlit si rozdíly. Díky tomu si budete moci lépe vybrat takový mok, který vám bude zaručeně chutnat, nebo kterým potěšíte i své blízké. Kvalitně připravený destilát, který je navíc hezky zabalený se totiž výborně hodí jako dárek ke slavnostním příležitostem jako jsou narozeniny, svatby, jmeniny nebo různá […]

Žádný komentář
Booking.com