Zámek Poděbrady stojí na břehu řeky Labe ve městě Poděbrady

Tvrz nechal v roce 1268 přestavět na kamenný hrad Přemysl Otakar II.

Dle dochovaných listin, kdy vznikla malá ves a strážní tvrz, pocházel z Poděbrad jistý Sezima, který padl roku 1179 u Loděnice a měl dva syny Hroznatu a Arnošta. Od Arnošta ze Semic se datují potomci pánů z Poděbrad, od Hroznaty žilli potomci v Kostomlatech. Roku 1199 seděl na tvrzi pán Arnošt z Poděbrad.

Hrad byl rozsáhlý, tak se tu zdržovali delší dobu i Oldřich, kníže Korutanský, Albrecht hrabě Gorický a Tyrolský, Kunhuta Uherská, druhá manželka Přemysla Otakara II., král Přemysl, král Václav II.

Okolo roku 1320 měl hrad v držení Hynek Berka z Dubé. V roce 1339 hrad změnil majitele na Frenclina Jakubovice. Již v roce 1345 je na hradě Hynek z Lichteburka a poté dědička dcera Eliška. Ta se vdala za Bočka z Kunštátu, jednoho ze synů Gerharda z Kunštátu. Boček s Eliškou měly tři dcery, Markétu, Anežku a Elišku, která Poděbrady zdědila.

Z dochovaných pramenů se zde v roce 1420 na den sv. Jiří se zde narodil Jiří z Kunštátu, pozdější krále Jiří z Poděbrad. Po otcově smrti na sedmiletého Jiřího vzal na sebe poručnictví jeho strýc Jan Heralt z Kunštátu, jako osmnáctiletý roku 1438 se zúčastnil obležení Tábora a bitku vyhrál. Zažil tak svoje první hrdinství. Roku 1452 se Jiří stává nejvyšším zemským správcem.

V roce 1457 zemřel sedmnáctiletý Ladislav Pohrobek a Jiří byl na Staroměstské radnici v Praze v roce 1458 zvolen českým králem. Zajímavé je, že byl prvním a jediným českým králem, nepocházejícím z panovnického rodu. Zámek potom předal svým synům Viktorinovi, Jindřichovi, Bočkovi a Hynkovi ke správě. Jiří z Poděbrad skonal v roce 1471. Po jeho smrti si synové dědictví rozdělili a na zámku zůstal nejmladší Hynek a po něm v roce 1495 Vladislav Jagelonský výměnou za Olejnici a Opolí. Za jeho vlády byl zámek spíše pronajímán věřitelům, třeba Albrechtovi z Gutštejna, ten nechal v roce 1531 postavit na zámku pivovar. V roce 1539 zde byl na návštěvě král Ferdinand I. Habsburský.

V roce 1548 začala přestavba hradu na renesanční zámek a trvala skoro třicet let

Přestavba hradu na zámek se táhla za hejtmana Věnka z Černína, do roku 1553, dalším byli hejtman Filip z Vildenštejna, Arnošt z Ichtryc, Kryštof Prog z Velnic až do roku 1568. Poté hejtmani Jan starší Habartický, Vilém jinak Bohuchval Růt z Dírného, Mikuláš Klusák z Kostelce, Jan Obytecký z Obytec, Petr Štirnský ze Štírnu až do roku 1631. Ty následoval Jan Těšovský až do roku 1703. Další úpravy zámku proběhly v roce 1577 za panování Rudolfa II. Habsburského.

Po třicetileté válce byl zámek zdevastován a znovuopravení se dočkal až v roce 1723. Jako své sídlo si potom vybral v roce 1745 správce císařských panství Jan z Rausenpachu.

V roce 1751 se stali majiteli František I. Štěpán Lotrinský a jeho manželka rakouská arcivévodkyně Marie Terezie, po nich dědí zámek, nyní už přestavěný na zámek barokní, jejich syn Josef II. Habsburský.

V roce 1839 kupuje zámek vídeňský bankéř baron Jiří Sina a dále patří jeho potomstvu, jeho syn Jiří Šimon, po jeho smrti roku 1876 jeho dcera, která se vdala za knížete Ypsilanti. Když kníže zemřel, na zámku se usadila jedna z jeho čtyř dědiců Charicleu Ypsilanti, provdána za knížete Filipa z Hohenlohe.
Ti na svém sídle často přijímali důležité osobnosti a díky návštěvě hraběte Büllova, byl objeven pramen šumící uhličité vody se složením mnoha minerálních látek s nezaměnitelnou chutí. Pozdější vrty se staly základem Lázní Poděbrady.

Na zámku je stálá expozice Památník krále Jiřího z Poděbrad, kde jsou zachovalé písemnosti, mince, pečetě a různé archeologické nálezy. Mimo krásně zřízených pokojů najdeme zde i prostory z 16. a 17. století.
Na srdce jsou Poděbrady – tento slogan každý zná, do lázní se jezdí léčit veškerá onemocnění srdce a cév
Lázně i zámek Poděbrady jsou v držení města Poděbrady, foto použito z webu města.

Ubytování u zámku Poděbrady

Apartmán Karlík
Adresa: Jižní 1324, 290 01 Poděbrady

Penzion Karlík
Adresa: Bílkova 89, 290 01 Poděbrady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 

Články k inspiraci

Každá nevěsta touží mít nejkrásnější svatební šaty

Je mnoho důležitých věcí, které jsou spojeny se svatebním dnem Snoubence čeká první společná cesta při vytváření a hledání různých možností a dokonce i kompromisů, jen aby jejich slavný den se jim vydařil. Mezi jeden takový úkol rozhodně patří svatební obleky. Bude lepší si svatební šaty pro nevěstu koupit nebo půjčit? Není pochyb, že každá […]

Žádný komentář

25.5.2019 – Hrad Vildštejn zažije běh v maskách

Hrad Vildštejn ve Skalné se nachází nedaleko Chebu  Historickou památku nalezneme skoro až u německých hranic a rozhodně ji nemůžeme přehlédnout. 25.5.2019 je naplánovaná akce pro dospělé účastníky, kdy se bude běhat po vyznačené trase, zde budou jednotlivá stanoviště. Na stanovišti se musí splnit úkol. Není to jednoduché a rozhodně milovníci piva budou mít největší […]

Žádný komentář

Zámecký hotel Štekl v Hluboké nad Vltavou nabízí víc, než jen zámecké pokoje

Zámek Hluboká nad Vltavou má bohatou historii a stárne do krásy Jihočeský kraj má několik krásných zámků, hradů a různých tvrzí, kterými se po právu může pyšnit. Jen žádné nevyniká tak okouzlujícím stylem jako zrovna romantické sídlo na Hluboké. Je pravdou, že si svoji slávu musel svým způsobem získat, jelikož zhruba v padesátých letech jej dokonce […]

Žádný komentář

25. 5. 2019 – Autoveteráni na Zámku Třeboň

Zámek Třeboň ožije historickými auty Město Třeboň má podobu mnoha tváří. Nachází se v jižních Čechách a nejvíce je proslaveno svojí lázeňskou minulostí. Kdo zrovna nemá bolavé tělo, tak si rád posedí u některého z místních rybníků, kterých je zde okolo dostatek. Pro milovníky historických památek se zde najde také několik skvostů, kterým dominuje Zámek […]

Žádný komentář

28. 6. – 29. 6. 2019 – divadelní představení na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec

28. 6. 2019–29. 6. 2019 – Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty Divadelní představení přinese zásadní okamžiky Stavovského povstání, kde proběhne realistické představení samotné defenestrace. navíc budou zpřístupněny i ne zcela běžné prostory. Představení budou po oba dny začínat v časech: 19.00, 20.40 a 22.30 hodin. Dospělí: 250 Kč Děti, studenti: 200 Kč Děti do 6 let: […]

Žádný komentář

11. 5. 2019 – Expozice Černínové na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec má skutečně co nabídnout Nachází se v jižních Čechách a jako třetí největší hrado-zámecký areál v České Republice má skutečně nádherné stavby a interiéry, které se jinde nevidí. Vše potřebné se o tomto skvostu můžete dozvědět zde. 11. 5. 2019 – Expozice Černínové Diplomaté, cestovatelé, sběratelé a výstava „Kabinety Stuchlé“ […]

Žádný komentář

Ubytování na zámku s rybařením

I na zámku můžete chytat ryby Ne na všech, přesto se najde ubytování na zámku, kde je součástí i rybník, kde můžete chytat ryby. Na to, aby jste mohli začít chytat ryby, potřebujete základní vybavení pro začínajícího rybáře Pokud jste se rozhodli začít s novým koníčkem v oblasti rybaření, nemůžeme dělat nic jiného, že vám tento krok […]

Žádný komentář