fbpx

Zámek Poděbrady stojí na břehu řeky Labe ve městě Poděbrady

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Tvrz nechal v roce 1268 přestavět na kamenný hrad Přemysl Otakar II.

Dle dochovaných listin, kdy vznikla malá ves a strážní tvrz, pocházel z Poděbrad jistý Sezima, který padl roku 1179 u Loděnice a měl dva syny Hroznatu a Arnošta. Od Arnošta ze Semic se datují potomci pánů z Poděbrad, od Hroznaty žilli potomci v Kostomlatech. Roku 1199 seděl na tvrzi pán Arnošt z Poděbrad.

Hrad byl rozsáhlý, tak se tu zdržovali delší dobu i Oldřich, kníže Korutanský, Albrecht hrabě Gorický a Tyrolský, Kunhuta Uherská, druhá manželka Přemysla Otakara II., král Přemysl, král Václav II.

Okolo roku 1320 měl hrad v držení Hynek Berka z Dubé. V roce 1339 hrad změnil majitele na Frenclina Jakubovice. Již v roce 1345 je na hradě Hynek z Lichteburka a poté dědička dcera Eliška. Ta se vdala za Bočka z Kunštátu, jednoho ze synů Gerharda z Kunštátu. Boček s Eliškou měly tři dcery, Markétu, Anežku a Elišku, která Poděbrady zdědila.

Z dochovaných pramenů se zde v roce 1420 na den sv. Jiří se zde narodil Jiří z Kunštátu, pozdější krále Jiří z Poděbrad. Po otcově smrti na sedmiletého Jiřího vzal na sebe poručnictví jeho strýc Jan Heralt z Kunštátu, jako osmnáctiletý roku 1438 se zúčastnil obležení Tábora a bitku vyhrál. Zažil tak svoje první hrdinství. Roku 1452 se Jiří stává nejvyšším zemským správcem.

V roce 1457 zemřel sedmnáctiletý Ladislav Pohrobek a Jiří byl na Staroměstské radnici v Praze v roce 1458 zvolen českým králem. Zajímavé je, že byl prvním a jediným českým králem, nepocházejícím z panovnického rodu. Zámek potom předal svým synům Viktorinovi, Jindřichovi, Bočkovi a Hynkovi ke správě. Jiří z Poděbrad skonal v roce 1471. Po jeho smrti si synové dědictví rozdělili a na zámku zůstal nejmladší Hynek a po něm v roce 1495 Vladislav Jagelonský výměnou za Olejnici a Opolí. Za jeho vlády byl zámek spíše pronajímán věřitelům, třeba Albrechtovi z Gutštejna, ten nechal v roce 1531 postavit na zámku pivovar. V roce 1539 zde byl na návštěvě král Ferdinand I. Habsburský.

V roce 1548 začala přestavba hradu na renesanční zámek a trvala skoro třicet let

Přestavba hradu na zámek se táhla za hejtmana Věnka z Černína, do roku 1553, dalším byli hejtman Filip z Vildenštejna, Arnošt z Ichtryc, Kryštof Prog z Velnic až do roku 1568. Poté hejtmani Jan starší Habartický, Vilém jinak Bohuchval Růt z Dírného, Mikuláš Klusák z Kostelce, Jan Obytecký z Obytec, Petr Štirnský ze Štírnu až do roku 1631. Ty následoval Jan Těšovský až do roku 1703. Další úpravy zámku proběhly v roce 1577 za panování Rudolfa II. Habsburského.

Po třicetileté válce byl zámek zdevastován a znovuopravení se dočkal až v roce 1723. Jako své sídlo si potom vybral v roce 1745 správce císařských panství Jan z Rausenpachu.

V roce 1751 se stali majiteli František I. Štěpán Lotrinský a jeho manželka rakouská arcivévodkyně Marie Terezie, po nich dědí zámek, nyní už přestavěný na zámek barokní, jejich syn Josef II. Habsburský.

V roce 1839 kupuje zámek vídeňský bankéř baron Jiří Sina a dále patří jeho potomstvu, jeho syn Jiří Šimon, po jeho smrti roku 1876 jeho dcera, která se vdala za knížete Ypsilanti. Když kníže zemřel, na zámku se usadila jedna z jeho čtyř dědiců Charicleu Ypsilanti, provdána za knížete Filipa z Hohenlohe.
Ti na svém sídle často přijímali důležité osobnosti a díky návštěvě hraběte Büllova, byl objeven pramen šumící uhličité vody se složením mnoha minerálních látek s nezaměnitelnou chutí. Pozdější vrty se staly základem Lázní Poděbrady.

Na zámku je stálá expozice Památník krále Jiřího z Poděbrad, kde jsou zachovalé písemnosti, mince, pečetě a různé archeologické nálezy. Mimo krásně zřízených pokojů najdeme zde i prostory z 16. a 17. století.
Na srdce jsou Poděbrady – tento slogan každý zná, do lázní se jezdí léčit veškerá onemocnění srdce a cév
Lázně i zámek Poděbrady jsou v držení města Poděbrady, foto použito z webu města.

Ubytování u zámku Poděbrady

Apartmán Karlík
Adresa: Jižní 1324, 290 01 Poděbrady

Penzion Karlík
Adresa: Bílkova 89, 290 01 Poděbrady

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com