Zámek Poděbrady stojí na břehu řeky Labe ve městě Poděbrady

Tvrz nechal v roce 1268 přestavět na kamenný hrad Přemysl Otakar II.

Dle dochovaných listin, kdy vznikla malá ves a strážní tvrz, pocházel z Poděbrad jistý Sezima, který padl roku 1179 u Loděnice a měl dva syny Hroznatu a Arnošta. Od Arnošta ze Semic se datují potomci pánů z Poděbrad, od Hroznaty žilli potomci v Kostomlatech. Roku 1199 seděl na tvrzi pán Arnošt z Poděbrad.

Hrad byl rozsáhlý, tak se tu zdržovali delší dobu i Oldřich, kníže Korutanský, Albrecht hrabě Gorický a Tyrolský, Kunhuta Uherská, druhá manželka Přemysla Otakara II., král Přemysl, král Václav II.

Okolo roku 1320 měl hrad v držení Hynek Berka z Dubé. V roce 1339 hrad změnil majitele na Frenclina Jakubovice. Již v roce 1345 je na hradě Hynek z Lichteburka a poté dědička dcera Eliška. Ta se vdala za Bočka z Kunštátu, jednoho ze synů Gerharda z Kunštátu. Boček s Eliškou měly tři dcery, Markétu, Anežku a Elišku, která Poděbrady zdědila.

Z dochovaných pramenů se zde v roce 1420 na den sv. Jiří se zde narodil Jiří z Kunštátu, pozdější krále Jiří z Poděbrad. Po otcově smrti na sedmiletého Jiřího vzal na sebe poručnictví jeho strýc Jan Heralt z Kunštátu, jako osmnáctiletý roku 1438 se zúčastnil obležení Tábora a bitku vyhrál. Zažil tak svoje první hrdinství. Roku 1452 se Jiří stává nejvyšším zemským správcem.

V roce 1457 zemřel sedmnáctiletý Ladislav Pohrobek a Jiří byl na Staroměstské radnici v Praze v roce 1458 zvolen českým králem. Zajímavé je, že byl prvním a jediným českým králem, nepocházejícím z panovnického rodu. Zámek potom předal svým synům Viktorinovi, Jindřichovi, Bočkovi a Hynkovi ke správě. Jiří z Poděbrad skonal v roce 1471. Po jeho smrti si synové dědictví rozdělili a na zámku zůstal nejmladší Hynek a po něm v roce 1495 Vladislav Jagelonský výměnou za Olejnici a Opolí. Za jeho vlády byl zámek spíše pronajímán věřitelům, třeba Albrechtovi z Gutštejna, ten nechal v roce 1531 postavit na zámku pivovar. V roce 1539 zde byl na návštěvě král Ferdinand I. Habsburský.

V roce 1548 začala přestavba hradu na renesanční zámek a trvala skoro třicet let

Přestavba hradu na zámek se táhla za hejtmana Věnka z Černína, do roku 1553, dalším byli hejtman Filip z Vildenštejna, Arnošt z Ichtryc, Kryštof Prog z Velnic až do roku 1568. Poté hejtmani Jan starší Habartický, Vilém jinak Bohuchval Růt z Dírného, Mikuláš Klusák z Kostelce, Jan Obytecký z Obytec, Petr Štirnský ze Štírnu až do roku 1631. Ty následoval Jan Těšovský až do roku 1703. Další úpravy zámku proběhly v roce 1577 za panování Rudolfa II. Habsburského.

Po třicetileté válce byl zámek zdevastován a znovuopravení se dočkal až v roce 1723. Jako své sídlo si potom vybral v roce 1745 správce císařských panství Jan z Rausenpachu.

V roce 1751 se stali majiteli František I. Štěpán Lotrinský a jeho manželka rakouská arcivévodkyně Marie Terezie, po nich dědí zámek, nyní už přestavěný na zámek barokní, jejich syn Josef II. Habsburský.

V roce 1839 kupuje zámek vídeňský bankéř baron Jiří Sina a dále patří jeho potomstvu, jeho syn Jiří Šimon, po jeho smrti roku 1876 jeho dcera, která se vdala za knížete Ypsilanti. Když kníže zemřel, na zámku se usadila jedna z jeho čtyř dědiců Charicleu Ypsilanti, provdána za knížete Filipa z Hohenlohe.
Ti na svém sídle často přijímali důležité osobnosti a díky návštěvě hraběte Büllova, byl objeven pramen šumící uhličité vody se složením mnoha minerálních látek s nezaměnitelnou chutí. Pozdější vrty se staly základem Lázní Poděbrady.

Na zámku je stálá expozice Památník krále Jiřího z Poděbrad, kde jsou zachovalé písemnosti, mince, pečetě a různé archeologické nálezy. Mimo krásně zřízených pokojů najdeme zde i prostory z 16. a 17. století.
Na srdce jsou Poděbrady – tento slogan každý zná, do lázní se jezdí léčit veškerá onemocnění srdce a cév
Lázně i zámek Poděbrady jsou v držení města Poděbrady, foto použito z webu města.

Ubytování u zámku Poděbrady

Apartmán Karlík
Adresa: Jižní 1324, 290 01 Poděbrady

Penzion Karlík
Adresa: Bílkova 89, 290 01 Poděbrady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 

Články k inspiraci

Cestujeme na kole po České republice, vyzkoušíme Jeseníky

Cykloturistika se stává čím dál, tím více oblíbenější. Díky tomu vzniká mnoho nádherných cyklotras. Prakticky každý kraj může být hrdý na nějakou trasu, která přináší něco víc, než jen klidnou jízdu na kole. Dnes se vydáme na střední Moravu Ne za vínem a zpěvem, tentokrát se budeme trochu bát. Olomoucký kraj je spojován nejen s proslulými […]

Žádný komentář

Jak na aktivní důchod, jak si užít zasloužený odpočinek

Odchod do důchodu je pro někoho splněným snem a vidinou odpočinku od pracovních povinností Pro jiného naopak noční můrou plnou otázek, co bude dělat. Stáří nemusí být nutně naplněno nudou a osamělostí, ba naopak, stále více se rozmáhá trend aktivních seniorů. Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak se dá i ve vysokém věku trávit volný […]

Žádný komentář

Zámek Průhonice se nalézá v obci Průhonice, asi 15 km od Prahy

První zmínka o zámku se připomíná 14. století, kdy zde stával gotický hrádek majitelů pánů z Říčan. Roku 1404 patřil pražské měšťanské rodině Velfloviců, potom byl majetkem staročeského rytířského rodu pánů Zapských ze Zap – dnešní Zápy u Brandýsa nad Labem. Za jejich působení byl hrádek přestavěn na renesanční zámek. Roku 1636 majitel rytíř Antonín Binago […]

Žádný komentář

Zámek Vlašim najdete asi 20km od okresního města Benešov

První zmínka o panském sídle je z roku 1303, kdy byl držitelem Hynek z Vlašimi. Za jeho působení bylo panství přestavováno a zvětšeno na hrad. Roku 1363 se hrad stal majetkem pánů z Vlašimi a z Jenštejna – Michala, královského purkrabího na Svojanově. Jeho bratr Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup, první český kardinál a jeho synovec arcibiskup Jan […]

Žádný komentář

Zámek Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou se nachází ve stejnojmenném městě asi 30 km od Kutné Hory V nejstarším písemném dokladu z roku 1335 je psáno Petrem z Kolovrat, že majitelem hradu byl Petr z Orlíka a roku 1364 opět změnil držitele. Byl jím Ješek z Kolowrat, první potomek pana Alberta z Kolowrat a jeho manželkou z […]

Žádný komentář

Zámek Nelahozeves se nachází zhruba 35 km od Prahy

Renesanční stavba byla postavena kolem roku 1504 na požádání šlechtice Floriána Griesbecka z Griesbachu, který byl ve službách tří českých králů.  Po jeho skonu roku 1588, zdědil objekt jeho syn Blažej a ten pokračoval ve stavbě do roku 1614. Vzhledem k peněžním těžkostem, musela dcera Blažeje Veronika sídlo prodat. Koupila ho roku 1623 Polyxena z Lobkovic. Po třicetileté […]

Žádný komentář

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem najdete asi 14 km od Mladé Boleslavi Obec, původně jen Bezděz, založil Kunrát a Hertvík Němcovi z Kravaří roku 1264 a povýšena na město byla druhorozeným synem Václava I. Přemyslem Otakarem II., zvaným králem železným a zlatým. Za své doby se stal mezi panovníky mezi ty nejmocnější a nejvlivnější. Kolem roku […]

Žádný komentář