fbpx

Zámek Vlašim najdete asi 20km od okresního města Benešov

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

První zmínka o panském sídle je z roku 1303, kdy byl držitelem Hynek z Vlašimi. Za jeho působení bylo panství přestavováno a zvětšeno na hrad. Roku 1363 se hrad stal majetkem pánů z Vlašimi a z Jenštejna – Michala, královského purkrabího na Svojanově. Jeho bratr Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup, první český kardinál a jeho synovec arcibiskup Jan z Jenštejna s oblibou hrad často navštěvovali.

Hrad měl potom ve vlastnictví rod Trčků z Lípy, a měli ho v držení přes sto let, od roku 1443-1546. Za tu dobu nechali hrad přestavět na šlechtické sídlo. Patřili totiž k nejbohatším českým rodům. Také nechali postavit roku 1523 ve Vlašimi kostel sv. Jiljí. Mikuláš mladší Trčka z Lípy, synovec Mikuláše staršího Trčky z Lípy a Vlašimi, byl královský hejtman. Svoji manželku Kateřinu ze Šelmberka nechal zazdít, protože se prokázala její nevěra.

Potom se majitelé hradu střídali, napřed Vostrovci z Kralovic přebudovali hrad na renesanční zámek, poté roku 1588 rytíři z rodu Markvartů Stranovských, dále Jan Klenovský z Ptení, po jeho skonu zámek dědí starší syn Aleš.

Zámek v rekonstrukci zakoupil roku 1622 Bedřich z Talmberka, poslední prezident apelačního soudu před Bílou horou. Zámek patřil Talmberkům až do roku 1655. Poté František Kryštof z Talmberka nemovitost prodal kněžně Boženě z Porcie, rozené Kavkové. Po ní dědí zámek její dcera Františka a v roce 1715 jsou držitelé rakouského rodu, knížata z Trautsonu.

Roku 1744 zámek získal Karel Josef z Auersperku. Knížata z Auersperku žila na Vlašimi do roku 1945 a dalšími stavebními úpravami získal zámek dnešní podobu.

V současnosti najdeme na zámku Muzeum a sídlí tam Střední odborné učiliště.
Lze tam zařídit i svatební obřad s hostinou, na zámku je obřadní síň.

Na zámku se můžeme zúčastnit různých výstav, přednášek, slavností, koncertů, i expozice zámku, která představuje život původních majitelů. Můžeme se projít po zámeckém sklepení, nebo se podívat do romantického parku ze zámecké věže. Za posledního majitele byl zřízen přírodně krajinářský park, kde lze nalézt aleje z dubů a topolů, různé sochy, čínský pavilon a mnoho květinových záhonů.
Dnes je zámek i rozsáhlý park s 3 km dlouhou naučnou stezkou majetkem města Vlašimi.

Ubytování

Hotel Vorlina
Adresa: Sukova 343, 258 01 Vlašim

Penzion u Páva
Adresa: Kladruby u Vlašimi 29, 258 01 Vlašim

One thought on “Zámek Vlašim najdete asi 20km od okresního města Benešov”

  1. rojak says:

    Kdyby se v dnešní době mělo za nevěru zazdívat, tak to už by nás tu moc nezůstalo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com