Zlato první republiky - Svatováclavský dukát

Svatováclavský dukát je jedinečnou možností, jak si připomenout knížete Václava

Pražská mincovna se v roce 2013 rozhodla k obnovení tisícileté tradice ražení Svatováclavských dukátů. Ano, čtete správně, již v jedenáctém století začal být patron České země, kníže Václav vyobrazován na mincích, medailích i pečetidlech našeho království, potažmo státu. Během staletí docházelo k různým obměnám, kdy podobiznu nahrazovala podoba jezdce na koni a naopak.

V čem jsou Svatováclavské dukáty tak unikátní?

Ražbu Svatováclavských dukátů obnovil T. G. Masaryk

Historické mince, o jejichž ražbu se znovu zasloužil první československý prezident T. G. Masaryk, se totiž razily jedinečným způsobem. Každá mince měla své originální razidlo, s nímž se dukát razil. Mince byly totiž opatřeny čísly, a to až do výše 100. Svatováclavský dukát s číslem jedna obdržel samozřejmě T. G. M. a další kusy dostaly významné osobnosti, které se značnou měrou zasloužily o českou státnost.
I když první Svatováclavský dukát tehdejší prvorepublikový prezident daroval státu a dodnes je uchováván v Národním muzeu, další dukáty jsou stále mezi lidmi.

Protože až do roku 1951 dukátové zlato sloužilo jako mezinárodní platidlo v obchodní sféře, je jisté, že mnoho kusů mincí je v soukromých sbírkách ve světě.

Zlatý dukát číslovaný v mincovní ploše

Dnes se odhaduje, že očíslované Svatováclavské dukáty mají hodnotu od půl milionu do 1 250 000 korun za kus. Dukát č. 1 má nevyčíslitelnou hodnotu.

Pražská mincovna navázala na jedinečný způsob ražby historických dukátů

Výjimečnost dukátů spočívá v reliéfním číslování.

Dukáty totiž nejsou číslovány na hranu, nýbrž na plochu. Každé unikátní dílo je součástí razidla. Během ražby se vytváří neopakovatelný reliéfní vzor čísla, jež nelze dále upravovat. Reliéfní číslo vystupuje z mincovní plochy a současně je součástí plastiky mincovního reliéfu. Ekonomicky nevýhodný výrobní proces mincí je využíván velice zřídka a při výjimečných příležitostech.

V Česku na tuto tradiční výrobu navázala Pražská mincovna, jež ke dvacátému výročí České republiky v roce 2013 začala vydávat Svatováclavské dukáty. Jejich rarita spočívá v originalitě mince a skutečnosti, že budoucí majitel nákupem mince získá i unikátní razidlo a certifikátu.

I vy si dnes můžete koupit jedinečný Svatováclavský dukát, jehož hodnota možná přesáhne cenu celé vaší sbírky mincí díky jedinečnému způsobu ražení a originalitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhlídkové lety

Vyberte si ze zážitků

Články k inspiraci

Romantický pobyt na zámku s Bumbu

Žijeme v době, která je plná možností. Můžeme vycestovat prakticky kamkoliv do zahraničí, a určit si kde a jak strávíme dovolenou. Ale zároveň můžeme rovnou zažít romantický pobyt v historických sídlech. Na chvíli proniknout do zámeckých komnat našich předků a nasávat atmosféru šlechticů. A co s tím má společného Bumbu? Ten nám může dělat společnost. Bumbu má s historií […]

Žádný komentář

Víte o tom, že na zámku Úsobí můžete i rybařit?

Ano, je to tak, pobyt na zámku Úsobí si můžete zpříjemnit chytáním ryb na rybníku Panský. Rybník Panský je hned vedle zámku Úsobí. Pokud nejste rybáři s vybavením, budete základní vybavení pro začínajícího rybáře potřebovat. Jestli jste se rozhodli začít s novým koníčkem, rybařením, nemůžeme dělat nic jiného, že vám tento krok vřele doporučit. Chytání ryb […]

Žádný komentář
Booking.com