Zlato první republiky - Svatováclavský dukát

Svatováclavský dukát je jedinečnou možností, jak si připomenout knížete Václava

Pražská mincovna se v roce 2013 rozhodla k obnovení tisícileté tradice ražení Svatováclavských dukátů. Ano, čtete správně, již v jedenáctém století začal být patron České země, kníže Václav vyobrazován na mincích, medailích i pečetidlech našeho království, potažmo státu. Během staletí docházelo k různým obměnám, kdy podobiznu nahrazovala podoba jezdce na koni a naopak.

V čem jsou Svatováclavské dukáty tak unikátní?

Ražbu Svatováclavských dukátů obnovil T. G. Masaryk

Historické mince, o jejichž ražbu se znovu zasloužil první československý prezident T. G. Masaryk, se totiž razily jedinečným způsobem. Každá mince měla své originální razidlo, s nímž se dukát razil. Mince byly totiž opatřeny čísly, a to až do výše 100. Svatováclavský dukát s číslem jedna obdržel samozřejmě T. G. M. a další kusy dostaly významné osobnosti, které se značnou měrou zasloužily o českou státnost.
I když první Svatováclavský dukát tehdejší prvorepublikový prezident daroval státu a dodnes je uchováván v Národním muzeu, další dukáty jsou stále mezi lidmi.

Protože až do roku 1951 dukátové zlato sloužilo jako mezinárodní platidlo v obchodní sféře, je jisté, že mnoho kusů mincí je v soukromých sbírkách ve světě.

Zlatý dukát číslovaný v mincovní ploše

Dnes se odhaduje, že očíslované Svatováclavské dukáty mají hodnotu od půl milionu do 1 250 000 korun za kus. Dukát č. 1 má nevyčíslitelnou hodnotu.

Pražská mincovna navázala na jedinečný způsob ražby historických dukátů

Výjimečnost dukátů spočívá v reliéfním číslování.

Dukáty totiž nejsou číslovány na hranu, nýbrž na plochu. Každé unikátní dílo je součástí razidla. Během ražby se vytváří neopakovatelný reliéfní vzor čísla, jež nelze dále upravovat. Reliéfní číslo vystupuje z mincovní plochy a současně je součástí plastiky mincovního reliéfu. Ekonomicky nevýhodný výrobní proces mincí je využíván velice zřídka a při výjimečných příležitostech.

V Česku na tuto tradiční výrobu navázala Pražská mincovna, jež ke dvacátému výročí České republiky v roce 2013 začala vydávat Svatováclavské dukáty. Jejich rarita spočívá v originalitě mince a skutečnosti, že budoucí majitel nákupem mince získá i unikátní razidlo a certifikátu.

I vy si dnes můžete koupit jedinečný Svatováclavský dukát, jehož hodnota možná přesáhne cenu celé vaší sbírky mincí díky jedinečnému způsobu ražení a originalitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 

Články k inspiraci

Zlato první republiky – Svatováclavský dukát

Svatováclavský dukát je jedinečnou možností, jak si připomenout knížete Václava Pražská mincovna se v roce 2013 rozhodla k obnovení tisícileté tradice ražení Svatováclavských dukátů. Ano, čtete správně, již v jedenáctém století začal být patron České země, kníže Václav vyobrazován na mincích, medailích i pečetidlech našeho království, potažmo státu. Během staletí docházelo k různým obměnám, kdy […]

Žádný komentář

Hrad Kokořín u Mělníka

Hrad Kokořín je známé, historické místo z naší historie. Vydejte se na návštěvu některých akcí na hradě kKokořín nebo si naplánujte dovolenou na záku nebo hradu v okolí. Ubytování ve Středních Čechách na Kokořínsku.

Žádný komentář

Profesionální fotograf zajistí nezapomenutelný zážitek při pobytu na zámku

Dovolená na zámku, focení rodiny nebo dvojice s profesionálním fotografem. Celý náš život je protkaný zajímavými příběhy, zážitky a vzpomínkami. Na špatné raději zapomínáme, ale ty dobré se snažíme co nejvíce uchovat v paměti. Pokud je člověk mladý, tak k tomu nepřikládá takovou váhu, ale ve stáří, kdy se všechno rozplývá a ubíhá životní běh, pěkná vzpomínka […]

Žádný komentář

Ubytování v romantickém hotelu mlýn Karlštejn

Návštěva středověkého hradu Karlštejn je nepsanou povinností každého milovníka historických památek. Na své si však přijdou i romantické duše a všichni ti, kdo se rádi baví, protože se zde pravidelně konají zajímavé akce nejen historického charakteru. Za pozornost však stojí také okolí stejnojmenného městysu, neboť turisticky atraktivní území nabízí množství příležitostí pro pěší turistiku i […]

Žádný komentář

Státní hrad Karlštejn, navštivte místo kde bydlel a vládl Karel IV.

Hrad Karlštejn se vypíná nad řekou Berounkou na vysoké skále. Hrad najdete asi 10km od Berouna a 30 km od Prahy, ve Středočeském kraji. Má vysoký status mezi těmi nejkrásnějšími hrady Česka a díky historické důležitosti je jedinečný skvost mezi hrady České republiky, kde se tvořila česká historie. Hrad Karlštejn byl založen jako gotický hrad […]

Žádný komentář

Zámek Loučeň, místo, kde prožijete pravé ubytování na zámku

Zámek Loučeň se nachází asi 12 km od Nymburka ve Středočeském kraji. Zámek Loučeň stojí na bývalé tvrzi z roku 1223. Bylo mnoho zámožnějších pánů, zemanů a vladyků, co se jako majitelé na tvrzi vystřídali. Prvním známějším držícím od roku 1612 byl Václav Berka z Dubé starší. Po bitvě na Bílé Hoře musel ale zemi […]

Žádný komentář

Zájezd na zámek Neuschwanstein a Linderhof

Jaro je tady, vydejte se na zajímavý zájezd na zámek s CK. Cestování za zážitky a aktivní odpočinek formou procházky patří k nejlépe prožitým volným dnům. I Vy můžete zažít příjemný den a podívat se na zámky v České republice nebo zahraničí. Stačí se inspirovat nabídkou cestovních kanceláří, které zájezdy na zámek pořádají. Může se […]

Žádný komentář