fbpx

Zlato první republiky - Svatováclavský dukát

Zapojte se do bonusového programu o dárkové poukazy

Svatováclavský dukát je jedinečnou možností, jak si připomenout knížete Václava

Pražská mincovna se v roce 2013 rozhodla k obnovení tisícileté tradice ražení Svatováclavských dukátů. Ano, čtete správně, již v jedenáctém století začal být patron České země, kníže Václav vyobrazován na mincích, medailích i pečetidlech našeho království, potažmo státu. Během staletí docházelo k různým obměnám, kdy podobiznu nahrazovala podoba jezdce na koni a naopak.

V čem jsou Svatováclavské dukáty tak unikátní?

Ražbu Svatováclavských dukátů obnovil T. G. Masaryk

Historické mince, o jejichž ražbu se znovu zasloužil první československý prezident T. G. Masaryk, se totiž razily jedinečným způsobem. Každá mince měla své originální razidlo, s nímž se dukát razil. Mince byly totiž opatřeny čísly, a to až do výše 100. Svatováclavský dukát s číslem jedna obdržel samozřejmě T. G. M. a další kusy dostaly významné osobnosti, které se značnou měrou zasloužily o českou státnost.
I když první Svatováclavský dukát tehdejší prvorepublikový prezident daroval státu a dodnes je uchováván v Národním muzeu, další dukáty jsou stále mezi lidmi.

Protože až do roku 1951 dukátové zlato sloužilo jako mezinárodní platidlo v obchodní sféře, je jisté, že mnoho kusů mincí je v soukromých sbírkách ve světě.

Zlatý dukát číslovaný v mincovní ploše

Dnes se odhaduje, že očíslované Svatováclavské dukáty mají hodnotu od půl milionu do 1 250 000 korun za kus. Dukát č. 1 má nevyčíslitelnou hodnotu.

Pražská mincovna navázala na jedinečný způsob ražby historických dukátů

Výjimečnost dukátů spočívá v reliéfním číslování.

Dukáty totiž nejsou číslovány na hranu, nýbrž na plochu. Každé unikátní dílo je součástí razidla. Během ražby se vytváří neopakovatelný reliéfní vzor čísla, jež nelze dále upravovat. Reliéfní číslo vystupuje z mincovní plochy a současně je součástí plastiky mincovního reliéfu. Ekonomicky nevýhodný výrobní proces mincí je využíván velice zřídka a při výjimečných příležitostech.

V Česku na tuto tradiční výrobu navázala Pražská mincovna, jež ke dvacátému výročí České republiky v roce 2013 začala vydávat Svatováclavské dukáty. Jejich rarita spočívá v originalitě mince a skutečnosti, že budoucí majitel nákupem mince získá i unikátní razidlo a certifikátu.

I vy si dnes můžete koupit jedinečný Svatováclavský dukát, jehož hodnota možná přesáhne cenu celé vaší sbírky mincí díky jedinečnému způsobu ražení a originalitě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Romantika přímo na zámku

Články k inspiraci

Čas na dovolenou

Jak najít čas na dovolenou na zámku? Začněte vhodným zaměstnáním

Dovolená na zámku nebo cestování za kulturou vám zní jako velmi pěkná písnička, ale kde na to vzít čas? A také peníze? Pokud vás tyto otázky trápí každý rok, může být na vině nevhodné a málo placené zaměstnání, ve kterém již roky setrváváte. Nastal čas na změnu? Povíme vám, jak na to. Stále stejné zaměstnání […]

0 comments
Hrad Karlštejn

Podzimní výlet v záplavě barev? Karlštejn láká na čistou přírodu i historii!

Kde můžete během podzimu volně dýchat? Utéct z Prahy sevřené karanténními opatření můžete do překrásné podzimní přírody oblasti Českého krasu. Jen na dohled od Prahy se totiž nachází malebná oblast s nedotčenou přírodou, kterou se line řeka Berounka a dominuje slovutný hrad Karlštejn. Z místních vyhlídek můžete obdivovat kouzla podzimního čarování nebo si projít místní naučné stezky. K návštěvě […]

0 comments
Booking.com